Finansowanie firm – faktoring czy kredyt obrotowy?

finansowanie firm- faktoring czy kredyt obrotowy

Finansowanie firm stało się obecnie niezbędne. Najjaskrawiej uwidocznił to kryzys. Wzrost inflacji oraz groźba ponownego lockdownu mają swoje oczywiste przełożenie na opóźnienia w płatnościach naszych kontrahentów. Te zaś powodują zatory płatnicze w naszych działalnościach. Aby zabezpieczyć się przed krachem i plajtą, należy dysponować kapitałem obrotowym, który przeznaczać będziemy na bieżące łatanie dziur budżetowych. Ten zaś zapewnić nam może jedynie zewnętrzne finansowanie.

W dzisiejszym artykule wspólnie opowiemy sobie o dwóch najważniejszych formach finansowania firm: faktoringu oraz kredycie obrotowym. Scharakteryzujemy je oraz przeanalizujemy ich plusy i minusy. Odpowiemy, jak wygląda ich dostępność oraz które z narzędzi finansowych zaoferuje nam więcej. Które finansowanie firm jest więc najlepsze?

Kryzys nokautuje polskie firmy

Potrzeby zewnętrznego finansowania firm nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Wystarczy przypomnieć, że w samym tylko 2021 roku przez covid niewypłacalność firm na polskim rynku zwiększyła się aż o 70%. Ogłosiło ją aż 2125 przedsiębiorstw. Liczby te przemawiają same za siebie.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie swojej działalności gospodarczej jest zapewnienie jej płynności finansowej. Nazywamy tak zdolność danego podmiotu do terminowego wywiązywania się ze swoich zobowiązań. Możemy to zrobić, zyskując kapitał obrotowy – to znaczy taki, który nadwyżka środków nad płatnościami, których musimy dokonać.

Inną jego definicją jest także gotówka, którą posiadamy w firmie i którą wydać możemy na bieżące wydatki – już wedle swojego uznania. Posłużyć nam może do bieżącego łatania tak częstych w czasie kryzysu dziur budżetowych: jako zapłata za usługi kontrahentów lub choćby wypłata wynagrodzeń dla naszych współpracowników.

Finansowanie firm – porównanie faktoringu i kredytu bankowego

Jak już we wstępie zaznaczyliśmy, dwoma podstawowymi, a jednocześnie najbardziej rozpowszechnionymi typami zewnętrznego finansowania firm są kredyt obrotowy oraz faktoring. Oba mają swoje oczywiste plusy, jak i minusy. W tej części artykułu precyzyjnie porównamy ze sobą wyżej wymienione narzędzia finansowe i jednoznacznie odpowiemy, które z nich jest lepsze i dla kogo.

Definicje faktoringu oraz kredytu obrotowego

Zacznijmy jednak od samych podstaw i zdefiniujmy kredyt obrotowy i faktoring. Zacznijmy jednak od tego pierwszego.

  • Kredyt obrotowy – jest narzędziem finansowym, które bank pożycza z oprocentowaniem danemu przedsiębiorstwu, aby to ostatnie pokryło zań bieżące koszty działalności. W postaci limitu zadłużenia udostępniany w rachunku kredytowym lub bieżącym.
  • Faktoring – jest usługą sprowadzającą się do zakupu przez firmę finansującą (nazywaną również faktorem) od usługobiorcy (nazywanego z kolei faktorantem) nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki niemu firma otrzymuje należność natychmiast, a jednocześnie zezwala swoim kontrahentom na dokonanie zapłaty w późniejszym, korzystniejszym dla siebie terminie.

Jakie są największe plusy i minusy kredytu obrotowego?

Plusy kredytu obrotowego są oczywiste: otrzymanie określonej kwoty gotówki, do spożytkowania przez nasze przedsiębiorstwo. Największą jego wadą są zaś trudności w otrzymaniu go. Aby otrzymać zgodę, przedsiębiorstwo spełnić musi szereg warunków. Bank wnikliwie lustruje historię kredytową naszej firmy oraz okres jej bytności na rynku.

Na tym nie koniec, jeśli występujemy z wnioskiem o przyznanie nam odpowiednio wysokiej kwoty kredytu, bank wymagać może dodatkowych zabezpieczeń, np. w formie weksla, hipoteki lub cesji wierzytelności. Poza tym kredyt jest długotrwałym zobowiązaniem finansowym, które w dużej mierze zawęża nam możliwość elastycznego działania na rynku.

Jakie są największe wady i zalety faktoringu?

Jeśli zaś chodzi o finansowanie firm poprzez usługę faktoringową, to sytuacja wygląda diametralnie inaczej – zwłaszcza z perspektywy małego przedsiębiorcy, który na rynku ma krótki staż. Otrzymać faktoring jest bowiem znacznie łatwiej niż kredyt bankowy. Nie jest on bowiem długotrwałym zobowiązaniem finansowym, a jednorazową transakcją, którą stale można powielać.

Rozwiązanie jest także znacznie prostsze i elastyczniejsze. Istnieje bowiem wiele różnych typów wyżej wymienionej usługi, które ukierunkowane są na dane typy firm, oraz zabezpieczają je w różnym zakresie. Najbardziej uwidacznia się to w sektorze MŚP – dopasowany do niego faktoring posiada bowiem znacznie mniej formalności.

Podsumowanie – która forma finansowania firm jest korzystniejsza i dla kogo?

W świetle wyżej wymienionych argumentów widać więc wyraźnie, że znacznie prostszą i elastyczniejszą formą finansowania firm jest faktoring. Zabezpiecza on przed niepożądanymi zatorami płatniczymi naszych kontrahentów i wydatnie zwiększa płynność finansową naszej działalności.

Poprzedni artykułIle zarabia kierowca autobusu w Warszawie?
Następny artykułBrytyjczycy wykupują złoto. U londyńskich dilerów już go brakuje, w Polsce jeszcze jest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj