Kurtka robocza zimowa: jak wybrać tę właściwą?

Praca fizyczna na zewnątrz w okresie zimowym… nic przyjemnego. Śnieg, mróz, lodowaty wiatr. Kurtka robocza zimowa będzie w stanie ochronić przed żywiołem, jednak nie wszystkie modele są jednakowo dobre. W niniejszym artykule zestawiamy więc kilka wskazówek, które powinny ułatwić właściwy wybór.

Zimowe kurtki robocze z ociepliną

Ach, nie ma to jak puch na największe mrozy. Jednakże w pełni naturalny puch gęsi czy kaczy ma też pewne wady, które mogą dać się we znaki podczas długiej pracy w niskich temperaturach. Ekologiczna ocieplina syntetyczna natomiast niweluje negatywne właściwości puchu. Zapewnia jednocześnie wystarczający komfort termiczny, aby wykonać 100% obowiązków na mrozie. Warto więc zwrócić uwagę na tego typu materiały, które do tego powinny być rozmieszczone w strategicznych miejscach odzieży. O co dokładnie chodzi?

Chodzi o ruch. Nawet ultranowoczesne kurtki robocze zimowe z izolacją mogą ograniczać zakres ruchu pracownika, o ile ocieplina wypełnia całą powierzchnię odzieży. Jeśli jednak wszyto ją z rozsądkiem, nawet szybkie i złożone ruchy ciała nie powinny stanowić problemu. Podczas chłodnych warunków atmosferycznych ręce w gruncie rzeczy same się grzeją poprzez ruch właśnie. Klatka piersiowa za to, ramiona i plecy – te miejsca powinna chronić lekka ocieplina syntetyczna. A ile kosztują takie kurtki? Ceny są do sprawdzenia tutaj: https://optimumbhp.pl/kurtki-robocze-ocieplane-zimowe.

Kurtka robocza na zimę z kapturem czy bez?

Zdecydowanie zachęcamy do inwestycji w kaptur. Siłą rzeczy porządne kurtki ocieplane z kapturem są droższe, ale ten wydatek ma sporo sensu. Zwłaszcza jeśli chodzi o kaptur z izolacją termiczną. Taki dodatek uchroni przed porywistym wiatrem, nie przemoknie na marznącym deszczu i nie spowoduje wychłodzenia organizmu. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że przez głowę traci się ok. 10% ciepła. Poza tym nikt nie lubi przemarzniętych uszu, prawda?

No, ale po co kupować droższą kurtkę z kapturem, skoro można założyć czapkę? Cóż, czapka błyskawicznie namaka i tym bardziej przyśpiesza wychłodzenie organizmu. Poza tym nawet mocna czapka z gęstej bawełny niewiele pomoże wobec wiatru. Mroźne powietrze przeniknie w głąb tkaniny i po sprawie. Wiatroodporny kaptur tymczasem, wyposażony w komfortową regulację, można dopasować do głowy wręcz idealnie. Będzie szczelny i nie pozwoli na utratę cennego ciepła w trudnych warunkach zimowych. Naprawdę warto zwrócić uwagę na takie produkty, zwłaszcza że tego typu ocieplane kurtki robocze dostępne są w wersji z kapturem odpinanym.

Funkcjonalny design zimą

A skoro już o odpinanych kurtkach mowa, porozmawiajmy chwilę o kieszeniach. Tak, porządna kurtka robocza zimowa powinna mieć liczne kieszenie. Jednakże ich nadmiar bywa bardziej kłopotliwy. Trzeba przeanalizować swoje potrzeby podczas wybierania takiej odzieży. Czasami bowiem wystarczą dwie duże kieszenie, do których można włożyć rękawice i jedna kieszeń wewnętrzna na telefon komórkowy. W innym przypadku potrzebna może być dodatkowa duża kieszeń napoleońska, w której umieści się na przykład krótkofalówkę.

Kurtki zimowe do pracy muszą zabezpieczyć każdy przedmiot, jaki ma się przy sobie. Jednocześnie muszą zapewnić wygodę pracy. Nie mogą więc ważyć zbyt dużo, nie mogą być wypchane po brzegi. Ergonomiczna kurtka robocza pod tym względem ma olbrzymie znaczenie. Nie powinno się zatem kupować odzieży, która kusi masą kieszeni. Należy raczej dobrać ich układ pod indywidualne potrzeby zawodowe.

Kurtka robocza zimowa z odblaskami

Są pewne sytuacje, kiedy odblaski na kurtce roboczej to po prostu konieczność ze względu na obowiązujące przepisy BHP. Z drugiej strony materiały odblaskowe nie zawsze są wymagane. Można więc kupić tańszą odzież roboczą. My jednak zachęcamy do nierezygnowania z odblasków. Dlaczego? Ponieważ mogą uratować komuś życie.

Problemem nie są wyłącznie niskie temperatury. Nagłe załamanie pogody zimą może oznaczać zamieć śnieżną. Wówczas gwałtownie wzrasta siła wiatru przy jednoczesnym obniżeniu widoczności. Czasami nawet do kilku metrów. Praca między drzewami, chociażby, albo na dachu budynku w kilka chwil może zrobić się śmiertelnie niebezpieczna. W takiej sytuacji pracownicy powinni widzieć siebie nawzajem. Również służby ratunkowe w razie wypadku muszą mieć możliwość szybkiego znalezienia poszkodowanych. Wówczas niepozorne odblaski na ramionach albo wokół tułowia są wręcz nieocenione.

Nadruk firmowy na kurtkę

Powyższe stanowi pewien wykaz kluczowych zalet, jakimi powinna się cechować dobra odzież robocza zimowa. Wyposażone w ten sposób kurtki robocze ocieplane zapewnią i ochronę, i komfort pracy zarazem. Naprawdę warto wziąć to wszystko pod uwagę w trakcie zakupów. Ale są jeszcze inne cechy, które można ująć w swoich kalkulacjach. Otóż kurtka robocza może, a nawet powinna oferować miejsce na indywidualny nadruk. Może nim być logotyp firmy albo imię pracownika. Dzięki temu rozpoznanie konkretnej jednostki stanie się błyskawiczne. Kurtki ochronne z nadrukiem firmy to też całkiem skuteczna reklama mobilna, nie sądzisz?

Poprzedni artykułJak handel surowcami wpływa na bilans handlowy kraju?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj