Hydranty znajdują się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. W obu przypadkach spełniają tę samą rolę – dostarczają wody do gaszenia pożarów. I oba rodzaje hydrantów wymagają corocznych przeglądów, potwierdzających ich sprawność.
Jak działa hydrant?
Hydrant umożliwia szybki dostęp do wody w razie zagrożenia. Bardzo istotne jest to, w jakim miejscu się znajdują – służby strażackie muszą mieć do niego łatwy dostęp. Hydranty zewnętrzne umieszczane są blisko dróg i ulic, tak by wóz strażacki mógł bez problemu zaparkować w jego pobliżu i podłączyć resztę sprzętu gaśniczego. Częstotliwość rozmieszczenia hydrantów zależy głównie od gęstości zabudowy danego obszaru.
Hydranty umieszczane są również wewnątrz budynków, przede wszystkim tam, gdzie przebywa duża ilość ludzi, czyli m.in. w zakładach pracy, szkołach, instytucjach publicznych, galeriach handlowych, obiektach sportowych. Hydrant wewnętrzny różni się wyglądem – to nie charakterystyczny metalowy słupek z głowicami, tylko skrzynka, w której znajduje się zwinięty wąż, lub wnęka z wężem chroniona szklanymi drzwiczkami.
Jak wyglądają przeglądy hydrantów?
Oba typy hydrantów muszą być obowiązkowo poddawane przeglądom, co najmniej raz do roku. Przegląd należy zlecić uprawnionym specjalistom – za organizację przeglądu odpowiada zarządca albo właściciel obiektu budowlanego, w przypadku hydrantów zewnętrznych najczęściej ten obowiązek spoczywa na gminach. Usługę przeglądu hydrantów wewnętrznych i zewnętrznych można zlecić w Ekofit.
Podczas kontroli hydrantów zewnętrznych specjalista sprawdza, czy urządzenie znajduje się w odpowiednim miejscu i jest oznakowane zgodnie z przepisami. Sprawdza się także ciśnienie wody oraz stan techniczny hydrantu. Ciśnienie oraz wydajność jest badane również w trakcie przeglądu hydrantu wewnętrznego. Ponadto przegląd obejmuje jeszcze poprawność pracy zaworów oraz stan węża – próba na maksymalne ciśnienie odbywa się co pięć lat, zgodnie z Polską normą jakościową dotyczącą hydrantów wewnętrznych.
Na koniec przeglądu oceniane zostaje otoczenie hydrantów – przy hydrantach zewnętrznych nie wolno parkować ani ustawiać żadnych konstrukcji, i tak samo dostęp do hydrantu wewnętrznego nie powinien być w żaden sposób utrudniony, ponieważ może to spowolnić akcję ratunkową, podczas której liczy się każda sekunda.