Optymalizacja produkcji – czym jest i dlaczego jest tak ważna?

W obliczu dużej i stale rosnącej konkurencyjności na rynku przedsiębiorstwa szukają najlepszych sposobów na zwiększenie dochodów, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów i zachowaniu wysokiej jakości produkcji. W zadaniu tym pomoże profesjonalna optymalizacja produkcji.

Czym jest optymalizacja produkcji?

Optymalizacja produkcji to szereg działań realizowanych w przedsiębiorstwie, których celem jest przede wszystkim poprawa zysków finansowych i obniżenie kosztów prowadzenia działalności, ale również zwiększenie wydajności pracowników i lepsza organizacja pracy. Proces optymalizacyjny nie jest prosty, dlatego w kwestii tej warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm zewnętrznych lub też wysłać pracownika na profesjonalne szkolenie z tego zakresu. Wyróżnia się kilka metod optymalizacji produkcji. Wybór konkretnych z nich powinien zostać dokonany po przeprowadzeniu specjalistycznego audytu produkcji.

Kiedy warto wykonać optymalizację produkcji?

Optymalizacja produkcji jest szczególnie wskazana w sytuacji, kiedy koszt wyprodukowania produktu w przedsiębiorstwie przewyższa dochody wynikające z jego sprzedaży. Proces ten warto jednak przeprowadzić w wielu innych sytuacjach.

Zdecyduj się na audyt, a następnie optymalizację wtedy, kiedy produkcja pochłania zbyt wiele cennego czasu, gdy chcesz podnieść konkurencyjność marki na rynku oraz gdy koszty produkcji wydają się zbyt wysokie. To również bardzo zalecane rozwiązanie w sytuacji, gdy w zespole występują problemy z komunikacją, a nowe osoby w firmie za długo przystosowują się do zasad i warunków panujących w przedsiębiorstwie. Nad optymalizacją warto również zastanowić się w sytuacji, kiedy nie wykorzystujesz w pełni posiadanych zasobów, gdy chcesz zmniejszyć liczbę reklamacji oraz zredukować produkcję wadliwych wyrobów. Optymalizacja produkcji przydaje się ponadto w przypadku konieczności dostosowania procesów w firmie do określonych norm i standardów określonych w przepisach prawa.

Metody optymalizacji procesów produkcyjnych

Optymalizację produkcji można przeprowadzić różnymi metodami. Na przykład, metoda Kaizen to sposób zakładający wprowadzanie kolejnych zmian w firmie stopniowo, ponieważ natychmiastowa realizacja wielu usprawnień mogłaby wywołać chaos w przedsiębiorstwie. Metoda ta bazuje na idei stałego doskonalenia procesu produkcyjnego. Zakłada ona m.in. obniżenie kosztów, polepszenie ergonomii stanowisk pracy, wprowadzenie pomysłów pochodzących od pracowników operacyjnych czy też zaangażowanie wszystkich członków zespołu w proces poprawy wydajności.

Metoda Kanban zapewnia skuteczną optymalizację zapasów i opiera się na wypisaniu na specjalnej tablicy czynności: „do zrobienia”, „w trakcie” oraz „zrobione”. Dzięki takiemu informowaniu członków zespołu o bieżącej sytuacji w przedsiębiorstwie nowe komponenty są produkowane dopiero wtedy, kiedy te wcześniej wykonane zostaną całkowicie wykorzystane.

Optymalizacja produkcji metodą Just-in-time to z kolei sposób zakładający, że zapasy firmowe są zamawiane dopiero w chwili, kiedy istniejący poziom zasobów sięgnie minimum magazynowego. Służy redukcji wydatków związanych z magazynowaniem zapasów, a także zmniejsza ryzyko zniszczenia bądź przeterminowania produktów.

Partnerem materiału jest TQMsoft.

Poprzedni artykułPożyczki gotówkowe dla zadłużonych (bez BIK i KRD)
Następny artykułPrzechowywanie faktur VAT – jak długo powinien trzymać je przedsiębiorca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj