Czy można podważyć testament?

Czy można podważyć testament?

Pierwszeństwo w sprawach spadkowych ma ostatnia wola spadkodawcy, ujęta w ważnym testamencie. Dopiero w momencie, gdy go nie ma, albo został podważony, dziedziczenie może odbywać się w trybie ustawowym. Kiedy może dojść do obalenia testamentu? Wyjaśnia adwokat z Warszawy, specjalizujący się w sprawach spadkowych.

Podważenie testamentu

O podważeniu ostatniej woli zmarłego przy sprawach spadkowych można mówić, gdy kwestionowane są zapisy w testamencie lub cały dokument w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. Unieważnienia testamentu można żądać również w sprawach o zachowek, na przykład wtedy, gdy z treści testamentu osoba żądająca zachowku została wydziedziczona.

Podważenie testamentu możliwe jest poprzez podniesienie zarzutu jego nieważności w sprawie sądowej. Nie ma więc możliwości, aby podważyć testament przed notariuszem.

Możliwe przyczyny podważenia testamentu

Zgodnie z prawem spadkowym testament można sporządzić w formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. W obu przypadkach zachowuje on swoją ważność. Skuteczny testament może także zostać sporządzony w taki sposób, że spadkodawca oświadcza swoją wolę wobec wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, a następnie oświadczenie to jest spisywane w protokole. W niektórych, ściśle określonych prawem przypadkach, istnieje możliwość sporządzenia testamentu ustnego.

Pomimo że takie testamenty są ważne, każdy z nich może zostać skutecznie podważony, choć najtrudniej tego dokonać w stosunku do testamentu notarialnego. Notariusz bowiem przy sporządzaniu ostatniej woli spadkodawcy musi zadbać o to, aby osoby składające oświadczenie woli były świadome i działały bez przymusu. Można jednak powołać się na błędną ocenę stanu poczytalności spadkodawcy, a biegły na podstawie dokumentacji medycznej i zeznań świadków wyda opinię, czy był on świadomy swoich czynów.

Łatwiej będzie unieważnić testament własnoręczny, ponieważ można wykazać, że został on sporządzony w stanie wyłączającym świadome podjęcie decyzji i wyrażenie woli. W testamencie w postaci protokołu mogą wystąpić błędy formalne, które pozwolą go podważyć. Każda pomyłka burmistrza, wójta czy prezydenta miasta wysłuchującego oświadczenie woli spadkodawcy może wpłynąć na ważność testamentu.

zobacz źródło informacji

Poprzedni artykułŚwieżość w płatnościach? Fundacja Polska Bezgotówkowa!
Następny artykułSplit payment. Zamiany od lipca 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj