Kredyt a pożyczka. Czym się różnią?

Nie zawsze w domowym budżecie jest wystarczająco dużo pieniędzy, aby pokryć bieżące wydatki lub sfinansować poważniejszy zakup. Co wtedy? Pieniądze można pożyczyć, i nie tylko od osób prywatnych, ale też instytucji. Pożyczkę często się utożsamia z kredytem, choć w rzeczywistości są to dwie całkiem inne rzeczy.

Czym jest pożyczka? 

Pożyczka polega po prostu na użyczeniu czegoś drugiej osobie. Mogą to być nie tylko pieniądze, ale też inne dobra, jednak w każdym przypadku pożyczający musi zwrócić taką samą ilość. Jeśli przedmiotem umowy jest gotówka, mówimy o pożyczce finansowej. Cechą szczególną pożyczki jest to, że nie musi być ona potwierdzana umową, chyba że kwota przekroczy 1000 zł – bez dokumentu, pożyczkodawca nie może dochodzić swoich roszczeń w sądzie jedynie na podstawie zeznań. Firmy pożyczkowe i banki wymagają podpisania umowy także przy niższych kwotach.

Na czym polega zaciąganie kredytu?

Kredyt przypomina pożyczkę pod tym względem, że też chodzi w nim o przekazanie pewnej kwoty pieniędzy. Jest to jednak inny produkt i nie powinno się tych pojęć stosować wymiennie. O ile pożyczkodawcą może być każdy, tak prawo do udzielania kredytów mają wyłącznie banki, co reguluje Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Ponadto kredyt nie jest darmowy i zawsze wiążą się z nim określone opłaty: prowizja, odsetki, ubezpieczenie, dodatkowe koszty.

Pożyczka może być nieodpłatna, niemniej na takich zasadach pieniądze pożyczają sobie głównie osoby prywatne – pożyczka od instytucji pociąga już za sobą różnego rodzaju opłaty, i to zazwyczaj sporo wyższe od kosztów obsługi kredytu. Prócz tego kredyty mają na ogół określony cel, ale Bank Spółdzielczy w Raszynie udziela także kredytów gotówkowych, które klient może przeznaczyć na dowolne wydatki. Jest też opcja zaciągnięcia kredytu odnawialnego w ROR.

Kredyt czy pożyczka – co jest korzystniejsze?

Pożyczkę z reguły dostaje się dużo szybciej, bo nawet tego samego dnia, ale ma to swoją cenę – szybka pożyczka jest droga, a czas spłaty stosunkowo krótki. Kredyty są dużo lepiej uregulowane i bank nie może dowolnie naliczać oprocentowania czy kar za opóźnienie w spłacie. Podsumowując, przy kredycie jest nieco więcej formalności, daje to jednak klientowi większe bezpieczeństwo i korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia.

Poprzedni artykułKoszulki z logo firmy w biznesie: Jak wykorzystać je do budowania marki i zwiększania rozpoznawalności?
Następny artykułDlaczego home office nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj