Wypadek samochody czy stłuczką to bardzo nieprzyjemne zdarzenie, z którym wiąże się stres, oraz dużo emocji. W ferworze walki o zdrowie i chęci zapomnienia o tym wydarzeniu chcemy jak najszybciej dopełnić wszelkie formalności związane z naprawą samochodu. Bardzo często niestety dochodzi do zjawiska, jakim jest zaniżone odszkodowanie. Szacuje się, że ok. 90 % decyzji ubezpieczyciela jest niezgodne ze stanem faktycznym. Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie? Sprawdź jak sobie poradzić w takiej sytuacji.
Dlaczego otrzymałeś zaniżone odszkodowanie OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe niestety często stosują różne triki, aby umniejszyć odszkodowanie na naprawę pojazdu z OC sprawcy. Mówi się o tym, że nawet 7 na 10 świadczeń jest zaniżonych. Dzieje się także przede wszystkim dlatego, że ubezpieczyciele często biorą pod uwagę najtańsze części zamienne zamiast oryginalnych oraz znacznie zaniżają stawki roboczogodzin mechaników.
Zdarza się także, że w przypadku skomplikowanej naprawy ubezpieczyciel uzna szkodę za całkowitą, gdyż bardziej się mu to opłaca. Należy jednak pamiętać, że nie musimy się zgadzać z żadną decyzją, ani tym bardziej z proponowaną przez ubezpieczyciela stawką.
Co zrobić w przypadku zaniżonego odszkodowania OC?
Jeżeli otrzymałeś decyzję zakładu ubezpieczeń i wynika z niej, że odszkodowanie OC jest zdecydowanie za niskie, to masz prawo na złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. To wniosek, w którym uzasadniasz, dlaczego twierdzisz, że doszło do zaniżonego odszkodowania. Do odwołania warto dołączyć faktury oraz rachunki, które zostały wystawione na poczet naprawy auta. Jeżeli jeszcze do tego nie doszło, warto sporządzić kosztorys napraw.
Jeżeli to nie pomoże i w przypadku złożenia reklamacji w przypadku zaniżonego odszkodowania możemy zgłosić się do rzecznika finansowego lub wejść na drogę sądową. Proces jest jednak stresujący i ryzykowany, a my nigdy nie mamy gwarancji, że cała sytuacja powiedzie się na naszą korzyść.
Alternatywą jest zgłoszenie do firm, które zajmują się dopłatami do odszkodowań lub skupem odszkodowań, np. https://kancelariawo.pl/zanizone-odszkodowanie/
Zaniżony kosztorys odszkodowania z OC — dlaczego ubezpieczyciel nie wypłaca pełnego odszkodowania?
W sprawie wysokości odszkodowania ciągle pojawiają się nieścisłości. Kosztorys napraw pojazdu jest przez ubezpieczycieli zaniżany, a poszkodowani w takich sytuacjach powinni odwoływać się od decyzji wypłaty odszkodowania i żądać zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej.
Pierwsza wycena – niskie odszkodowanie zazwyczaj tworzona jest w oparciu o wariant ekonomiczny (zaniżona wartość samochodu oraz części zamiennych i stawek mechaników). Jest to jednak początkowa oferta ubezpieczyciela, od której można się odwołać. Niestety wciąż niewiele osób o tym wie, godząc się tym samym na niskie odszkodowanie i potakując decyzji zakładu ubezpieczeń.
Firmy ubezpieczeniowe proponują nierzadko dodatkową dopłatę, która sięga zazwyczaj maksimum 500 zł. Jest to swojego rodzaju ugoda, którą dostaje poszkodowany w ciągu 3-21 dni. Zgoda na taki wariant przekreśla jednak szanse na dalsze roszczenia, warto więc zwrócić uwagę na ten aspekt.