Podobnie jak inne kraje Europy i świata, także Polska ma swój wkład w emisję monet bulionowych. W naszym kraju pierwszą z nich był właśnie Bielik. To właśnie jemu chcemy poświęcić przynajmniej parę zdań.
Początki monety bulionowej sięgają 1995 roku. To właśnie wtedy do regularnej sprzedaży trafiły pierwsze egzemplarze monety. Przez ponad 20 lat obecności na rynku inwestycyjnym zyskała ona zasłużoną popularność. Nie powinno to zresztą specjalnie dziwić. W końcu fakt, że była to pierwsza moneta tego typu emitowana w Polsce, z pewnością przełożyła się na jej szeroką rozpoznawalność. Po latach widać, że Bielik udanie przetarł szlaki innym odmianom złota inwestycyjnego w tej właśnie formie.
Warto dodać, że nazwa, pod jaką obecnie znamy monetę, funkcjonuje od 2017 roku. Pierwotnie istniała ona po prostu jako Bielik. Zresztą za zmianą nazwy, poszła także nieco inna koncepcja wizualna. O tym jednak opowiemy za chwilę.
Najpierw warto powiedzieć o Bieliku, czyli pierwszej wersji numizmatu. Decyzję o wyłuszczeniu na rynek rodzimej monety bulionowej, Narodowy Bank Polski podjął w 1995 roku. Jak wspomnieliśmy wyżej, wytwarzanie rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Autorem pierwszego projektu monety jest Roussanka Nowakowska. Na monecie można było więc dostrzec sylwetkę orła bielika. Ponadto widniał tam też nominał monety oraz rok jej produkcji.
Obecnie znany wygląd zawdzięczamy z kolei Dobrochnie Surajewskiej. Wygląd nieco różni się od pierwowzoru, jednak wciąż przedstawia postać wspominanego już ptaka. Na drugiej stronie obydwu monet widnieje oczywiście godło państwowe.
Jeśli zaś chodzi o warianty dostępnych w sprzedaży monet, można je otrzymać w czterech różnych opcjach, jednak mogą one się zmieniać. Zgodnie więc ze stanem wyjściowym, Bielik pojawiał się na nominałach 50 złotych; 100 złotych; dwustu złotych i wreszcie pięciuset złotych. Odpowiadało to ilości uncji trojańskiej: od 1/10 aż do jednej uncji. Widać więc, że nawet jeśli posiadamy nieco mniej oszczędności, także bez problemu moglibyśmy zaopatrzyć się w jeden z Orłów….
Warto dodać, że polska moneta sprzedawana jest wraz z certyfikatem, który potwierdza oryginalne pochodzenie monety. Ponadto mieści się w specjalnym opakowaniu, które ma oczywiście na celu zabezpieczenie monety przed ewentualnym jej uszkodzeniem.
Podobnie jak w przypadku innych monet bulionowych, tak i tutaj wysoka jakość kruszcu wykorzystanego do produkcji, a także pieczołowitość wykonania rewersu i awersu sprawiają, że oprócz inwestorów, tęsknym wzrokiem na monetę spoglądają także kolekcjonerzy różnego rodzaju numizmatów. To również w pewnym sensie wystawia pozytywne świadectwo jakości monety Bielik.
Jak widać, nie tylko światowi potentaci jak Perth Mint czy Royal Mint są w stanie zaistnieć na rynku obrotu fizycznymi formami złota. Także w Polsce istnieje podatny grunt na emisję monet bulionowych.Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych w Polsce. W naszych oddziałach w Warszawie, Gdyni czy Katowicach, nasi doradcy pomogą wybrać najlepszą ofertę, tak by inwestycja w złoto inwestycyjne, była w pełni opłacalna dla portfela przyszłych nabywców.