Jak należy postępować w przypadku kolizji drogowej?

kancelaria citi jak postepowac w przypadku kolizji-drogowej

Kolizja drogowa może przydarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby na drodze znaleźć się w poważnym niebezpieczeństwie. Na szczęście obecnie mamy dość bezpieczne auta, które sprawiają, że w większości wypadków drogowych kierowcy i ich pasażerowie nie doznają większych obrażeń. Jednak uszkodzenie albo nawet całkowite zniszczenie samochodu może okazać się sporym kłopotem. W tym przypadku sprawę ratuje obowiązkowe ubezpieczenie OC i nieobowiązkowe AC. Jak należy postępować, kiedy uczestniczymy w kolizji drogowej?

Kolizja drogowa – podstawowe informacje

Przede wszystkim warto wyjaśnić sobie to, czym właściwie jest kolizja drogowa i czym różni się ona od wypadku drogowego. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia ze zdarzeniem na drodze, w którym dwa pojazdy zderzają się, albo samochód uderza w nieruchomy obiekt. Kolizja następuje wtedy, kiedy następuje uszkodzenie przynajmniej jednego pojazdu, ale żaden z uczestników nie doznaje obrażeń ciała. W przypadku kolizji mamy więc do czynienia tylko i wyłącznie ze stratami materialnymi. Kolizja może mieć jednego, dwóch, albo więcej uczestników.

Jak należy się zachować, kiedy dojdzie do kolizji drogowej?

Jeżeli na drodze dojdzie do kolizji, to w pierwszej kolejności należy się upewnić, że nikt nie doznał obrażeń i niepotrzebna jest mu pomoc. Następnie powinniśmy jak najszybciej usunąć uszkodzone auta z drogi, na przykład przez zjechanie na pobocze. Jeżeli jest to możliwe, to można przed tym wykonać szybką dokumentację fotograficzną sytuacji tuż po zdarzeniu. Jeżeli z kolei usunięcie jednego albo obu pojazdów nie jest możliwe ze względu na zbyt poważne uszkodzenia, koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu przez ustawienie trójkątów ostrzegawczych. Kierowcy uczestniczący w kolizji dla własnego bezpieczeństwa również powinni usunąć się z jezdni. Sprawca kolizji, czyli osoba, która nie zastosowała się do przepisów ruchu drogowego, albo nie dostosowała swojego stylu jazdy, do warunków panujących na drodze, powinien przekazać poszkodowanemu swoje dane i numer ubezpieczenia, dzięki któremu poszkodowany może zgłosić się do ubezpieczalni w celu likwidacji zaistniałej szkody.

Czy konieczne jest wezwanie policji?

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem wezwanie policji nie jest konieczne, o ile mamy do czynienia z kolizją, a nie wypadkiem drogowym, czyli nikt nie odniósł obrażeń. Warto przy tym pamiętać, że polskie przepisy nie definiują tego, jak poważne miałyby być to obrażenia, więc należy zakładać, że nawet jeżeli ktoś jest lekko ranny, czy doznał tylko stłuczeń, to należy zdarzenie uznać za wypadek. W takiej sytuacji zawiadomienie policji jest obowiązkowe. Policja może być wezwana również w sytuacji, w której żaden z kierowców nie poczuwa się do odpowiedzialności za spowodowanie kolizji, albo sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

Kiedy należy spisać oświadczenie kolizji drogowej?

Oświadczenie kolizji drogowej jest dokumentem, w którym opisuje się przebieg kolizji i jej skutki, a sprawca uznaje swoją odpowiedzialność za zdarzenie. Dokument taki powinien zawierać dane wszystkich uczestników kolizji, a także dokładne wskazanie miejsca i czasu wypadku i w miarę dokładny opis zdarzenia. Dobrym pomysłem jest dołączenie do niego dokumentacji fotograficznej. Dzięki podpisaniu oświadczenia sprawa jest jasna i poszkodowany może od razu udać się do ubezpieczyciela sprawcy w celu likwidacji szkody. Oświadczenie powinno być spisane zawsze, kiedy do kolizji nie wzywa się policji. Dodatkowo warto spisać je również wtedy, kiedy zdarzenie na drodze nie spowoduje żadnych widocznych zniszczeń w którymkolwiek z pojazdów. Po jakimś czasie może okazać się, że uszkodzenia jednak powstały, a oświadczenie będzie podstawą do domagania się odszkodowania. Kiedy do wypadku albo kolizji wzywana jest policja, to nie ma konieczności przygotowywania oświadczenia. Przygotowany przez policję protokół z miejsca zdarzenia będzie zdecydowanie wystarczającym dokumentem.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania

Likwidacja szkody nie zawsze idzie po myśli poszkodowanego w kolizji drogowej. Nie wszyscy ubezpieczyciele są uczciwi i czasem próbują zaniżyć wysokość szkody albo nie chcą uznać szkody całkowitej, kiedy auto zniszczone jest w znacznym stopniu. Może też zdarzyć się, że sprawca wycofa wcześniej złożone oświadczenie. W takim wypadku pomocą w uzyskaniu odszkodowania może okazać się profesjonalna kancelaria odszkodowawcza. Zatrudnieni w niej specjaliści wiedzą dokładnie, jak wpłynąć na towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca ma wykupione OC, by uzyskać dla nas zadowalający wynik.

Poprzedni artykułWigilia firmowa – zaplanuj ją już teraz!
Następny artykułAlimenty Lublin – od czego zależy ich wysokość?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj