Etapy ubiegania się o odszkodowanie

etapy ubiegania się o odszkodowanie

Doznałeś szkody w trakcie zdarzenia drogowego lub uczestniczyłeś w katastrofie kolejowej? W takich sytuacjach masz prawo do odszkodowania, którego kwota powinna pokryć szkodę oraz zabezpieczyć Cię na czas rekonwalescencji. W wielu przypadkach zadośćuczynienie dotyczy także utraty potencjalnego dochodu. Nasz poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez procedurę dochodzenia odszkodowania. Podpowiadamy również, kiedy szukać specjalistycznej pomocy prawnej. Sprawdź, co możesz zrobić.

Odszkodowanie a zadośćuczynienie – co je różni?

Szkody zaistniałe w wyniku wypadku dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze to straty majątkowe i dotyczą one uszkodzenia mienia czy też dóbr materialnych. Szkodą majątkową będzie zniszczenie lub uszkodzenie samochodu, telefonu komórkowego czy innych przedmiotów, które brały udział w zdarzeniu i z tego powodu zostały naruszone. Co ciekawe, w tej grupie znajdują się również koszty związane z leczeniem. Rekompensata szkód majątkowych to odszkodowanie. Gdańsk, Katowice czy każde inne, większe miasto dysponuje dużą liczbą ubezpieczalni, w których można zgłosić szkodę.

O zadośćuczynieniu w sensie prawa odszkodowawczego mówi się, kiedy dotyczy ono pokrycia szkód osobowych. Chodzi tutaj o stany emocjonalne i psychiczne osoby poszkodowanej, jednak o zadośćuczynienie mogą wnioskować również członkowie rodziny. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy osoba poszkodowana w wypadku poniosła śmierć lub jej stan zdrowia wyraźnie się pogorszył i wpłynęło to na życie bliskich.

Rodzaje odszkodowań

Rekompensata od sprawcy wypadku może dotyczyć kilku rodzaju strat. Podstawowymi są oczywiście materialne, czyli uszkodzenie mienia czy ciała. W takich przypadkach osoba poszkodowana ma prawo domagać się pokrycia kosztów naprawy uszkodzonych przedmiotów oraz zwrotu kosztów leczenia, w których skład wchodzą między innymi:

  • opieka medyczna;
  • zakup leków oraz sprzętu niezbędnego do normalnego funkcjonowania;
  • rehabilitacja i dojazdy do szpitala;
  • profesjonalna opieka w domu.

Co ważne, jeśli na skutek wypadku konieczna jest natychmiastowa rehabilitacja, a czas oczekiwania na refundowaną usługę uniemożliwi powrót do pełnej sprawności, osoba poszkodowana może skorzystać z prywatnego świadczenia. Ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia tego wydatku.

W zakres likwidacji szkody wchodzi także pokrycie strat w dochodach oraz pokrycie kosztów szkoleń zawodowych, jeśli konieczne będzie przebranżowienie poszkodowanego.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?

Aby uzyskać odszkodowanie powypadkowe, należy dopełnić kilku formalności. Wymaga ich procedura zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela. O czym trzeba pamiętać?

Dane i dokumenty

Najważniejsze informacje, które umożliwią domaganie się rekompensaty, to dane sprawcy wypadku – imię i nazwisko. Razem z nimi osoba poszkodowana powinna otrzymać nazwę ubezpieczyciela i numer polisy. Kiedy sprawca nie ma ważnej polisy lub uciekł z miejsca zdarzenia i nie udało się ustalić jego tożsamości, poszkodowany zgłasza się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Wniosek o odszkodowanie

Zgłoszenie szkody to równocześnie wniosek o odszkodowanie. W tym celu należy zwrócić się firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca posiada polisę OC. Informację taką można pozyskać za pomocą internetowej bazy UFG, potrzebny jest do tego numer rejestracyjny pojazdu.

Decyzja

Informację o przyznaniu (lub nie) odszkodowania otrzymasz w ciągu 30 dni od zgłoszenia.

Kiedy należy zgłosić szkodę?

Osoba poszkodowana ma stosunkowo dużo czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela sprawcy – może to zrobić do trzech lat po wypadku. Dodatkowo, jeśli sprawa dotyczy szkody na osobie i powstała w wyniku przestępstwa, okres ten wydłuża się do 20 lat. Nie warto jednak czekać ze zgłoszeniem – im szybciej to zrobisz, tym wcześniej otrzymasz rekompensatę.

Czy w sprawach o odszkodowania (Gdańsk) konieczny jest udział prawnika?

Wiele osób zastanawia się, czy w sprawach o odszkodowanie konieczna jest obecność prawnika. Nie można odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ jest to uzależnione od konkretnej sytuacji. Jeśli szkoda jest skomplikowana, sprawca nie zamierza się przyznać, a dodatkowo kwota może być wysoka, warto skonsultować się z prawnikiem, którego specjalizacją są odszkodowania – Gdańsk i każde większe miasto to dobre miejsce do poszukiwań.

Poprzedni artykułRodzaje oprogramowania medycznego
Następny artykułJak dbać o maszyny rolnicze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj