Frezowanie CNC – gdzie stosować?

Nowoczesny przemysł wymaga stosowania coraz bardziej skomplikowanych, często bardzo małych części, które można uzyskać jedynie przy użyciu zaawansowanych technologii i narzędzi. Wiele z nich powstaje dzięki wykorzystaniu frezowania CNC. Dowiedz się, na czym dokładnie polega ta usługa i gdzie znajduje zastosowanie.

Na czym polega frezowanie?

Usługa frezowania CNC to jedna z metod wchodzących w skład obróbki skrawaniem. Polega na kształtowaniu danego elementu przez stopniowe usuwanie z niego naddatku materiału. Dzięki włączeniu do procesu obróbki komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych można osiągnąć najwyższy poziom precyzji, co przekłada się na doskonałą jakość uzyskanych elementów oraz pełną powtarzalność. Proces ten pozwala zatem uzyskać części o ściśle określonych wymiarach, kształtach i właściwościach powierzchni w dowolnej, również hurtowej, ilości. Ta metoda obróbki jest też niezwykle szybka w porównaniu do tradycyjnych technik. Pozwala na wytworzenie wielu elementów o dokładnie takich samych parametrach w ekspresowym tempie.

Do wykonania usługi CNC niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn. Na odpowiednio przygotowanym do tego celu stole umieszcza się blok materiału. Następnie należy ustalić szczegóły obróbki i wprowadzić odpowiednie parametry w komputerze. Mowa m.in. o płaszczyznach, wymiarach i drobnych elementach bądź fakturze powierzchni. Konieczne jest też dobranie właściwego frezu i metody obróbki. Do najważniejszych i najpopularniejszych sposobów frezowania należą obróbka współbieżna i przeciwbieżna.

Wszechstronne zastosowanie usług CNC

Profesjonalne frezowanie CNC jest niezwykle przydatne zarówno w detalicznej, jak i hurtowej produkcji. Usługa ta jest powszechnie wykorzystywana przy tworzeniu aluminiowych prototypów, elektrod, matryc, form wtryskowych czy tłoczników. Dzięki wysokiemu poziomowi precyzji frezowanie jest niezastąpione w procesie produkcji narzędzi. Z metody tej korzystają również przedsiębiorstwa posiadające skomplikowane maszyny potrzebujące stałej modernizacji wraz z rozwojem branżowych technologii.

Usługa ta charakteryzuje się perfekcyjną powtarzalnością, dzięki czemu jest idealna w produkcji seryjnej. Pozwala uzyskać w pełni zgodne z projektem, idealnie wykończone elementy i jednocześnie skrócić czas produkcji. Technika ta jest często stosowana w branży motoryzacyjnej. Każdy model samochodu składa się z setek, a nawet tysięcy części o drobnych elementach. Ich wykonanie musi być idealne, aby każdy fragment doskonale pasował do danego podzespołu i części, co wpływa na jego bezpieczne i wydajne działanie. Doskonałe wykończenie części i elementów samochodowych oraz wysoką powtarzalność produkcji najłatwiej i najszybciej osiągnąć właśnie poprzez frezowanie CNC materiałów.

Technika CNC jest też przydatna w przemyśle produkcji maszyn. Usługa sprawdza się w wytwarzaniu podzespołów maszyn i urządzeń rolniczych, budowlanych i innego rodzaju. Ten sposób obróbki stosuje się powszechnie także w lotnictwie, automatyce, a nawet medycynie.

Poprzedni artykułDlaczego warto korzystać z pomocy księgowej?
Następny artykułJak przeprowadzić rozbiórkę budynku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj