Telefon do pracodawcy od banku lub firmy pożyczkowej – czy to możliwe?

Wzięcie kredytu to bardzo odpowiedzialna decyzja, często związana z koniecznością spłacania rat przez kilka lat. Nic więc dziwnego, że instytucja udzielająca kredytów chce najpierw lepiej poznać swojego klienta i zbadać czy poradzi on sobie z terminową spłatą zadłużenia. W tym celu bank może określić pewne wymagania, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z jego oferty. Zwykle we wniosku musimy podać dane dotyczące naszego pracodawcy z numerem telefonu włącznie. Czy pracownicy banku rzeczywiście mogą zadzwonić do pracodawcy po to, żeby potwierdzać nasze zatrudnienie?

Wymagania wobec wnioskujących – kredyty gotówkowe

Ubiegając się o kredyt gotówkowy w banku, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Jeszcze do niedawna trzeba było w tym celu odwiedzić placówkę bankową, dziś większość wniosków można złożyć przez Internet. We wniosku podajemy najważniejsze dane osobowe oraz te dotyczące naszych dochodów i stałych zobowiązań, musimy również podać dane pracodawcy takie jak nazwa firmy, NIP oraz numer telefonu. I najczęściej to właśnie te dane budzą największe emocje, często są przez wnioskodawców zawyżane lub podawane wręcz jako fikcyjne.

Celem jest oczywiście łatwiejsze uzyskanie wyższego kredytu. W wielu przypadkach jednak samo oświadczenie nie wystarczy – bank może poprosić o dostarczenie innych dokumentów takich jak:

  • zaświadczenie o zarobkach uzyskane od pracodawcy,
  • wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa wynagrodzenie lub
  • PIT za ostatni rok.

Nie zawsze jest to jednak konieczne, szczególnie gdy mówimy o niższych kwotach (rzędu kilku tysięcy złotych). Więcej o kredytach gotówkowych: https://darmopozyczka.pl/kredyt-gotowkowy-ranking-pozyczka-gotowkowa/.

podniesiona słuchawka telefonu - podszywanie się pod pracodawcę

Kłamstwa nt. pracodawcy w celu wyłudzenia kredytu

Wyobraźnia składających wnioski o udzielenie kredytu jest niemal nieograniczona: niektórzy zawyżają dane dotyczące swojego wynagrodzenia, są jednak również tacy, którzy podają fałszywe informacje o swoim pracodawcy. W tym celu we wniosku jako numer NIP podają losowe cyferki albo nazwy i adresy nieistniejących firm. W skrajnych przypadkach jako numer telefonu do swojego miejsca zatrudnienia, wnioskodawcy podawali numer do znajomego lub kogoś z rodziny, kto potwierdzał zatrudnienie.

Warto wiedzieć, że banki oraz inne instytucje pożyczkowe mają wiele metod weryfikacji podanych danych, nie tylko kontakt telefoniczny. Istnienie firmy sprawdzane jest w rejestrach, sprawdzane są dane adresowe dostępne w Internecie oraz w portalach specjalistycznych takich jak Panorama Firm czy w mediach społecznościowych. Podanie we wniosku fałszywych danych może skutecznie uniemożliwić udzielenie nam kredytu nie tylko teraz, ale również w przyszłości.

Ponadto w niektórych przypadkach może grozić nam nawet odpowiedzialność karna związana z próbą wyłudzenia kredytu. Wpisanie fałszywych danych jest zatem nie tylko nieodpowiedzialne, ale może także być zwyczajnie nieopłacalne. Nawet gdybyśmy w ten sposób uzyskali kredyt, w przyszłości możemy mieć trudności z jego spłatą i wówczas nasze kłamstwo też może zostać ujawnione.

Telefon do pracodawcy

Kontakt telefoniczny z pracodawcą jest zatem tylko jedną z wielu metod weryfikacji wniosku kredytowego i chociaż nie zdarza się w każdym przypadku, to jednak jest możliwy. Pracodawca może oczywiście odmówić podania danych, szczególnie w erze coraz powszechniejszych oszustw i wyłudzeń danych. W takim przypadku bank może poprosić o przedstawienie oryginalnych dokumentów lub zastosować inne metody potwierdzające podane przez nas informacje, a w przypadku braku weryfikacji odrzucić wniosek.

Pewne jest zatem jedno: w żadnym wypadku nie powinniśmy oszukiwać czy przedstawiać fałszywych danych, ponieważ takie oszustwo zostanie z dużym prawdopodobieństwem wykryte i możemy wówczas wpaść w niemałe kłopoty.

Szukasz pożyczki bez dzwonienia do pracodawcy? Sprawdź poniższe zestawienie: https://darmopozyczka.pl/pozyczki-bez-weryfikacji-telefonicznej/

Poprzedni artykułMakulatura – czy recykling papieru się opłaca?
Następny artykułSkuteczny rozwój handlowca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj