Od dłuższego czasu uwagę inwestorów przyciąga bardzo ciekawy i dynamicznie zmieniający się rynek kryptowalut. Mimo, że boom na kryptowaluty z 2021 roku minął, to nadal jest on wart zainteresowania. Szansa, jaka wiąże się z inwestowaniem w kryptowaluty, obarczona jest dużym ryzykiem. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto ponieść to ryzyko, trzeba zastanowić się, jak może rozwijać się rynek kryptowalut.
Dlaczego kryptowaluty są tak atrakcyjne?
Idea kryptowalut jest dość młodą koncepcją. Sam pomysł powstał w 2008 roku, a od tego czasu ten rynek doświadczył ogromnego wzrostu i ewolucji. Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin wprowadzony w 2009 roku. Przez pierwsze lata był tylko ciekawostką, którą zainteresowanie wykazywali tylko fani nowych technologii i kryptografii. Niewielu przypuszczało, że ten cyfrowy aktyw stanie się fundamentem dla wielu innych kryptowalut, jakie pojawiły się w kolejnych latach. Niezaprzeczalnym atutem jest decentralizacja i korzystanie z technologii blockchain. Zalety te spowodowały, że w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele innych kryptowalut, z których niektóre zdobyły sporą popularność.
Czego potrzebujemy do inwestowania na rynku kryptowalut?
Spełniając kilka podstawowych wymagań, każdy może zacząć zarabiać na kryptowalutach. Jeżeli chcemy handlować kryptowalutami, potrzebujemy cyfrowego portfela, który umożliwi przechowywanie twoich kryptowalut. Portfel ten może być w formie aplikacji na smartfonie, na komputerze lub w postaci portfela sprzętowego. Następnie należy się zarejestrować na giełdzie kryptowalut, na której możemy kupować i sprzedawać krypto. Rozwiązanie to posiada kilka znaczących wad. Po pierwsze, musimy fizycznie zakupić aktywa. Po drugie, zdarza się, że taka giełda zostaje okradziona. W skutek ataku hackerskiego możemy stracić nasz portfel. Najważniejszą wadą jest brak kontroli przez organizacje nadzorcze jak KNF itp.
Bezpieczniejszym i łatwiejszym rozwiązaniem jest handel na instrumentach pochodnych. Na rynku kryptowalut możemy inwestować w podobny sposób jak na innych rynkach, np. w fundusze ETF lub kontrakty CFD. Dzięki legalnym brokerom, jak Saxo Bank Polska, możemy zainwestować fundusze w alternatywne instrumenty inwestycyjne oparte na kryptowalutach. Sam handel przebiega dokładnie w ten sam sposób jak handel innymi aktywami.
Obecne trendy na rynku kryptowalut
W ciągu ostatnich kilku lat wzrosło zainteresowanie instytucji finansowych rynkiem kryptowalut. Coraz więcej firm i funduszy inwestycyjnych działa na tym rynku. Dzięki temu wzrasta poziom akceptacji oraz sam kurs kryptowalut staje się bardziej stabilny.
Powstaje całkiem nowy sektor DeFi (Finanse DeCentralizowane), który stale się rozwija opierając się na blockchainie i oferując tradycyjne usługi finansowe bez pośredników. W tym sektorze działa wiele projektów, które oferują możliwość udzielania pożyczek, zarządzania aktywami i gwarancjami. Rynek DeFi dopiero raczkuje, ale warto się nim zainteresować.
NFT – Non-Fungible Token to unikalne cyfrowe aktywa, które reprezentują posiadanie praw do konkretnego przedmiotu lub dzieła sztuki. Ta koncepcja zdobyła ogromną popularność w świecie sztuki i rozrywki, przyciągając uwagę inwestorów i kolekcjonerów, jednak ostatnio traci na popularności.
Przyszłość kryptowalut
Kryptowaluty dopiero niedawno weszły na poważny rynek inwestycyjny, co utrudnia prognozowanie. Jednak da się znaleźć kilka obszarów rozwoju.
Kryptowaluty są przedmiotem dyskusji w wielu krajach pod względem regulacji. Przyjęcie odpowiednich przepisów i legislacja rynku kryptowalut może przyciągnąć większy kapitał instytucjonalny. Z drugiej strony, zbyt rygorystyczne regulacje mogą ograniczyć rozwój i innowacje.
W miarę jak kryptowaluty zdobywają akceptację, można spodziewać się większej integracji z tradycyjnym systemem finansowym, co może wpłynąć na stabilność i wydajność rynku. Coraz więcej instytucji akceptuje płatności w bitcoinach. Projekty kryptowalut stale dążą do ulepszania swoich technologii i protokołów. Innowacje, takie jak skalowalność i bezpieczeństwo, mogą przyciągnąć nowych użytkowników i inwestorów.