Makulatura – czy recykling papieru się opłaca?

No więc jak to jest z makulaturą? Czy się opłaca? Jakie są stawki? Zacznijmy na początku od tego co to jest makulatura. Chcąc opisać słowo makulatura, musielibyśmy użyć takich stwierdzeń jak stare, zniszczone, czy niepotrzebne gazety, które w przyszłości mogą być przeznaczone do powtórnej obróbki. Jeśli zajrzymy natomiast do etymologii słowa makulatura to dowiemy się, że słowo to weszło do obiegu dopiero w II połowie XVIII w.

Jeśli zadamy sobie pytanie czy warto jest oddać makulaturę do skupu, śpieszymy z odpowiedzią, że tak, to się opłaca! Jest to bowiem pierwszy krok do ekologicznego podejścia do życia, ponieważ makulatura jest jednym z wielu materiałów, które można poddać recyklingowi. Ponadto to bardzo prosty i szybki sposób do przetworzenia starych artykułów papierniczych w nowe produkty. Warto wspomnieć, że papier to świetny przetwórczy materiał. Może być on wykorzystany wielokrotnie. Jest to działanie na rzecz całej planety. Do recyklingu można poddać np.: ścinki z niszczarek, kartony czy kolorowe gazety.

Więcej na temat makulatury znajdziesz tutaj: https://zeme.com.pl/artykuly/makulatura/.

Makulatura a vat

Zaglądając na stronę Głównego Urzędu Statystycznego, możemy się dowiedzieć, że dla towarów, które zostały objęte grupowaniem PKWiU, obejmujące papier lub tekturę falistą z odzysku takie jak strużyny, skrawki porozrywane arkusze, stare gazety i czasopisma i podobne materiały oraz wyroby wybrakowane z papieru i tektury, ustawodawca nie ustalił zwolnienia z vat lub obniżonej stawki. W związku z powyższym dostawa makulatury została opodatkowana podstawową stawką – 23%.

Więcej o vacie: https://zeme.com.pl/makulatura-vat/.

Ceny makulatury

Tak naprawdę na cenę makulatury będzie się składać wiele czynników i będzie ona uzależniona od jakości surowca i regionu naszego kraju w jakim znajduje się dany skup. Każdy skup wycenia oddzielnie kolorowe gazety oraz kartony faliste. Aktualna cena za jeden kilogram kartonów wynosi od 0,15 do 0,20 zł. Natomiast dla jasnego porównania cena makulatury belowanej za tonę wynosi 500 zł. Jak już wyżej zostało wspomniane, cena jest też ściśle uzależniona od regionu. Na przykład w mniejszych miejscowościach za kilogram makulatury tekstury falistej oraz kartonów dostaniemy średnio 0,15 zł. Biorąc pod uwagę wysoko rozwinięte miasta jak Warszawa czy Poznań, cena za kilogram makulatury wzrośnie do średnio 0,21 zł. W niektórych skupach z pewnością stawki są jeszcze wyższe. Makulatura belowana w większej ilości sprzedaży okazuje się bardziej opłacalna, ponieważ cena za tonę w niektórych miastach dochodzi nawet do 550 zł. Jeśli chcielibyśmy przeliczyć to na jeden kilogram surowca to okazuje się, że wyniesie to około 0,55 zł, czyli dwa razy więcej niż za tekturę falistą.

Więcej o cenie makulatury na stronie https://zeme.com.pl/makulatura-cena/.

Poprzedni artykułZłoto inwestycyjne – wszystko, co musisz wiedzieć
Następny artykułTelefon do pracodawcy od banku lub firmy pożyczkowej – czy to możliwe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj