Komu przysługuje zwrot podatku VAT? Jak dostać pieniądze szybciej?

Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą korzysta z możliwości tzw. zwrotu podatku VAT, który następnie może wykorzystać na dowolnie wybrany przez siebie cel. Komu jednak przysługuje taki zwrot? Jak długo należy na niego czekać i czy pieniądze można dostać wcześniej?

Zwrot podatku VAT: komu przysługuje?

Zwrot podatku VAT przysługuje wyłącznie czynnym podatnikom VAT. Jest on możliwy do uzyskania w danym okresie rozliczeniowym tylko w sytuacji, gdy podatek z faktur VAT zakupu (naliczony) jest większy od podatku VAT z faktur sprzedaży (należny). W składanej co miesiąc deklaracji kalkulowana jest różnica pomiędzy podatkiem należnym a naliczonym i gdy tego drugiego jest więcej, to istnieje możliwość przeniesienia go na następny okres rozliczeniowy lub też zwrotu na podany rachunek bankowy. Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z tej drugiej możliwości, to wystarczy, że poinformuje o tym fakcie biuro nieruchomości gdynia, które o taki zwrot na deklaracji może wystąpić.

Jaki jest termin zwrotu podatku VAT? Czy można pieniądze otrzymać wcześniej?

Podstawowym terminem do zwrotu podatku VAT jest 60 dni, licząc od dnia złożenia we właściwym Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT. Dotyczy to jednak wyłącznie tych podatników, którzy w okresie występowania o zwrot podatku wykonywali czynności opodatkowane na terytorium kraju lub też świadczyli usługi, czy też dokonywali dostawy towarów poza terytorium kraju, o ile przysługiwało im prawo do odliczenia podatku VAT. Z kolei przedsiębiorcy, którzy w danym okresie nie wykazali żadnej sprzedaży opodatkowanej, mogą wystąpić o zwrot podatku VAT w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji.

Oczywiście zgodnie z ustawą o VAT możliwe jest otrzymanie zwrotu nieco wcześniej, nawet w ciągu 25 dni. Należy jednak wówczas spełnić dodatkowe wymagania. Po pierwsze podatnik musi być zarejestrowany jako czynny podatnik VAT od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o zwrot podatku VAT, natomiast po drugie kwota podatku naliczonego z poprzednich okresów obrachunkowych nie może przekroczyć 3000 zł.

Poprzedni artykułTonery do drukarek – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Następny artykułLitecoin (LTC) – jak inwestować w tę kryptowalutę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj