Złoto inwestycyjne – wszystko, co musisz wiedzieć

Do kruszców cieszących się największą popularnością wśród inwestorów należy zaliczyć złoto. Zastanawiasz się nad ulokowaniem części posiadanego majątku właśnie w tym metalu szlachetnym? Dowiedz się, co wyróżnia złoto inwestycyjne.

Inwestowanie w złoto – wybór formy

Jeżeli uważasz, że zakup złota może być dobrym sposobem na ulokowanie oszczędności, to w pierwszej kolejności musisz określić, czy interesuje Cię złoto w fizycznej postaci (np. złoto inwestycyjne), czy też instrumenty pozwalające zarabiać na zmianie cen tego kruszcu (np. ETF-y lub kontrakty CFD). W pierwszym przypadku inwestycja będzie długoterminowa, w drugim krótkoterminowa.

Złoto fizyczne to:

  • Biżuteria – ze względu na konieczność obróbki przez jubilera, takie złoto jest drogie i w rezultacie specjaliści nie polecają zakupu biżuterii w celach inwestycyjnych
  • Złoto inwestycyjne – sprzedawane jest w formie sztabek lub płytek o próbie 995 i jest zwolnione z podatku VAT
  • Monety bulionowe – w odróżnieniu od złota inwestycyjnego próba monet bulionowych wynosi 900; dodatkowo mogą one mieć wartość kolekcjonerską

Chcesz kupić złoto w fizycznej postaci? Najlepsze będzie właśnie złoto inwestycyjne. Ponieważ nie ma ono walorów estetycznych czy wartości kolekcjonerskiej, kluczowa jest jedynie jego próba (zawartość czystego złota w stopie metalu).

Kiedy opłaca się kupić złoto inwestycyjne?

Nie każdy moment jest optymalny na zakup złota inwestycyjnego. Jeżeli myślisz o zakupie tego kruszcu, to dobrą chwilą będą okresy, gdy:

  • Występuje wysoka inflacja lub hiperinflacja – rezultatem rosnących cen jest spadek siły nabywczej pieniądza
  • Stopy procentowe są niskie – wówczas złoto jest postrzegane jako alternatywa dla innych sposobów inwestowania
  • Nasila się niepokój polityczny – jego wynikiem mogą być zawirowania na krajowych rynkach finansowych

Zastanawiasz się, czy aktualnie warto kupić złoto inwestycyjne? Rosnąca inflacja może zachęcić do zakupu sztabek lub monet bulionowych. Odrębną kwestią jest jednak możliwość zarobku na odsprzedaży nabytego kruszcu w przyszłości.

Kto prowadzi skup złota – sprzedaż kruszcu

Kupując złoto inwestycyjne, możesz zastanawiać się, czy nie będziesz mieć problemu z jego odsprzedażą. Na polskim rynku działalność prowadzi wiele firm specjalizujących się w skupie różnych kruszców. Wiele z nich posiada punkty stacjonarne w największych miastach Polski, a część ogranicza się do zakupów wysyłkowych. Możesz też spróbować sprzedać posiadane złoto inwestycyjne w Mennicy Polskiej.

W przypadku sprzedaży sztabek lub monet wysyłkowo zwróć uwagę na:

  • Wiarygodność kupującego
  • Koszty przesyłki – dowiedz się, kto pokrywa koszty (Ty czy kupujący)
  • Ubezpieczenie przesyłki

Mimo upływu lat złoto wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Nie powinieneś mieć zatem obaw o jego sprzedaż.

Poprzedni artykułWózki platformowe dostosowane do każdej branży. Jak wybrać odpowiedni model?
Następny artykułMakulatura – czy recykling papieru się opłaca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj