Zarządzanie transportem wewnętrznym w firmie potrafi być nie lada wyzwaniem. Każde zakupione narządzie powinno zostać wykorzystane optymalnie, aby mogło na siebie zarobić. Nie inaczej jest w przypadku wszelkiego rodzaju wózków widłowych i paletowych. Ten wpis poświęcony jest konkretnie podnośnikowym wózkom elektrycznym. Czym różnią się od typowych paleciaków i w jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej?
Różnice względem typowego paleciaka
Klasyczny wózek paletowy, czy to elektryczny, czy ręczny służy przede wszystkim do transportu towarów w poziomie. Większość modeli może unieść ładunek na około 20 centymetrów, warianty z podnośnikiem nożycowym na około metr. Tymczasem wózek elektryczny podnośnikowy może wywindować spaletyzowane towary (i nie tylko) nawet na 4-5 metrów w górę. To zasługa masztowej konstrukcji, unoszącej widły lub platformę wysoko ponad podstawę. Reszta jest bardzo podobna – elektryczny napęd odpowiada za sprawne poruszanie się, można też dostać wersje z platformą dla operatora. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do zwykłych wózków paletowych, te wymagają uprawnień lub wewnętrznego zaświadczenia od pracodawcy poprzedzonego szkoleniem. Wynika to z prostej przyczyny – łatwiej narobić bałaganu z towarem na wysokości.
Czy go potrzebujesz?
Jeśli czytasz ten artykuł, to bardzo możliwe, że tak. Podnośnikowy wózek elektryczny to idealny wybór do magazynów z wielopiętrowymi regałami. Jest prostszy w eksploatacji i tańszy od pełnowymiarowego wózka widłowego. Co jednak ważniejsze, jest dużo mniejszy. Co to oznacza? Możliwość manewrowania w ciasnych przestrzeniach (lub wręcz gęstsze ustawienie regałów przy projektowaniu magazynu i lepsze wykorzystanie miejsca). Nie będzie też zagracać dużo przestrzeni, gdy nie będzie używany. Jeśli jednak rozważasz zakup, aby użyć go sporadycznie, może okazać się przerostem nad treścią. Czasem wystarczy dobry podest magazynowy lub standardowy wózek.
A może kupić używany?
To narzędzia zaprojektowane do ciężkiej pracy, dodatkowo dość proste. Jeśli nie zamierzasz eksploatować go bardzo intensywnie, inwestycja w używkę może być trafiona – nie odczujesz różnić, a zaoszczędzisz nawet połowę katalogowej ceny. Przed zakupem sprawdź jednak koniecznie, czy nie doszło do zaniedbać technicznych. To niestety bardzo częste. Przygotuj się też na wstępny przegląd i lekkie odświeżenie wózka, aby nie zaskoczył Cię niespodziewanym wyciekiem lub pękniętym kołem.