Kalendarz dla rolnika.

Planowanie zasiewów, nawożenie, sadzenie i inne prace polowe są codziennością każdego rolnika. By przebiegały one w sposób łatwiejszy i lepiej zorganizowany wielu właścicieli gospodarstw rolnych posiłkuje się tzw. kalendarzem rolniczym.

Skąd pochodzi kalendarz rolniczy?

Idea kalendarzy rolniczych lub, jak też czasami je wcześniej nazywano, kalendarzy gospodarczych sięga początków XIX w. W owym czasie kalendarze takie miały postać niewielkiej książeczki zawierającej porady i krótkie opisy dotyczące spraw domowych i prac gospodarskich. Radzono w nich, co i kiedy należy siać, kiedy wypasać bydło czy owce, czym karmić trzodę chlewną. Z racji swojej niewysokiej ceny, były często obok Biblii, jedynym „słowem pisanym” jakie gościło w domach chłopskich a nawet u niektórych mieszkańców miast.

Kalendarz rolniczy dziś

W dzisiejszych czasach kalendarz rolniczy oczywiście zmienił się, ale porady i istotne daty nadal są w nim zawarte. Obok dat siewu, zbiorów i sadzenia w kalendarzach nadal znajdziemy domowe porady, istotne daty np. świąt kościelnych i państwowych, a także interesujące artykuły. Dodatkowo niektóre z nich zawierają też informacje z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i innych instytucji rolniczych. Oczywiście w dobie Internetu kalendarze rolnicze zawędrowały na ekrany komputerów. Dostępne są też formie aplikacji na smartfony, gdzie oferują całą gamę interesujących funkcji i danych.

Nie tylko dla rolników

Oczywiście, tak jak kiedyś, tak i dziś kalendarz rolniczy nie jest skierowany jedynie do właścicieli gospodarstw rolnych. Zawarte w nim dane pomogą też sadownikom, miłośnikom przydomowych ogródków, działkowcom czy pszczelarzom. Dodatkowo kalendarze często zawierają też daty interesujących targów rolniczych czy innych imprez branżowych. Bywa też, że są poszerzone o część z przepisami kulinarnymi i artykułami na temat wsi i rolnictwa.

Kalendarz rolniczy, nie tylko tradycyjny

Co ciekawe zarówno w Internecie, jak i w księgarniach dostępne są nie tylko tradycyjne, oparte na doświadczeniu i dowodach naukowych kalendarze rolnicze, ale też np. kalendarze biodynamiczne. Podają one te same dany w sprawie siewu i uprawy, ale kierują się fazami księżyca. Wśród rolników i sadowników są tacy, którzy uważają, że korzystanie z ich pomocy daje bardzo dobre efekty, a stosowanie się do rytmu przyrody jest naturalnym i właściwym sposobem prowadzenia gospodarstwa.

Jakie korzyści daje korzystanie z kalendarza rolniczego?

Kalendarz pozwala nie tylko na optymalne zaplanowanie siewu, nawożenia czy sadzenia, ale też pozwoli na poszerzenie wiedzy z zakresu rolnictwa i ogrodnictwa. Dzięki zawartym w nim datom i poradom dotyczącym nawożenia i stosowania środków ochrony roślin zwiększy się szansa na uzyskanie lepszych plonów.

Wybór kalendarza pozostaje w gestii każdego rolnika, ale na pewno jest to narzędzie niezwykle pomocne w codziennych obowiązkach gospodarskich.

Poprzedni artykułCzym jest kredyt konsolidacyjny i czy się opłaca?
Następny artykułOd kamienia do pieczątki bez tuszu – wybieramy najlepsze stemple dla naszej firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj