Jakie są podstawowe rodzaje zaworów hydraulicznych stosowanych w przemyśle?

Współczesny przemysł w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach z zakresu układów hydraulicznych. Można znaleźć je w wielu branżach, w tym w budowlance, rolnictwie czy górnictwie, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża siła, niezawodność i optymalne działanie. Istnieje jednak wiele rodzajów zaworów hydraulicznych stosowanych w przemyśle — można je pogrupować według kilku zasadniczych kryteriów. Znajomość tej materii pomaga zrozumieć wszechstronny i uniwersalny charakter układów hydraulicznych, a także dostrzec ich prawdziwy potencjał we współczesnym przemyśle

Zawór hydrauliczny to bardzo istotny element układu hydraulicznego. Do jego najważniejszych zadań należy przede wszystkim otwieranie i zamykanie przepływu cieczy w układzie, co ma duży wpływ dla działania całego układu. Zawory hydrauliczne PONAR można podzielić na trzy zasadnicze grupy.

Zawory sterujące przepływem

Pierwszą podstawową grupą zaworów hydraulicznych są zawory sterujące przepływem. Są one bardzo ważne, ponieważ całe działanie układu hydraulicznego zależy od sterowania przepływem cieczy, która wykonuje pracę. Układ może zatem działać z różną mocą, a największy wpływ na to ma szybkość przepływu cieczy — to właśnie za nią odpowiadają zawory sterujące przepływem. Są one w stanie zmniejszać i zwiększać światło przewodu, co przekłada się na tempo pracy siłownika. Największą zaletą zaworów tego typu jest fakt, że mogą w sposób płynny regulować przepływ.

Zawory sterujące natężeniem przepływu

Kolejną bardzo istotną grupą zaworów są zawory sterujące natężeniem przepływu. Ich rola dotyczy regulowania wartości strumienia roboczej cieczy dostarczanej do właściwego odbiornika, którym może być siłownik hydrauliczny. Rodzaj ten dzieli się za regulatory przepływu, dzielniki strumienia, jak i również zawory dławiące.

Zawory ciśnieniowe

Ostatnim rodzajem zaworów hydraulicznych są zawory ciśnieniowe, które jak sama nazwa wskazuje, są odpowiedzialne za kontrolowanie ciśnienia w układzie hydraulicznym. Niezależnie od tego, czy mowa o cieczy, czy gazie, zbyt duże ciśnienie może uszkodzić układ — zawory ciśnieniowe są w stanie wypuścić odpowiednią ilość gazu lub cieczy w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania układu.

Istnieje wiele rodzajów zaworów hydraulicznych — to co jednak jest najważniejsze, to fakt, że dzięki nim układy hydrauliczne mogą pracować w wydajny i bezpieczny sposób. Tego typu rozwiązania mają szalenie duże znaczenie dla wielu branż związanych z przemysłem i przekładają się na ich codzienne funkcjonowanie.

Poprzedni artykułNadruki na odzieży – 5 zastosowań w marketingu Twojej firmy
Następny artykułPPK. O ile wzrośnie emerytura uczestnika planów kapitałowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj