Jak uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?

jak-uzyskac-zwolnienie-z-podatku-budowlanego-w-niemczech

W Niemczech obowiązuje odmienny system podatkowy od tego, który istnieje w Polsce. Oprócz innego sposobu obliczania podatku dochodowego różnice dotyczą także występowania specjalnych podatków, takich jak podatek od usług budowlanych. Właściciele firm, zajmujących się usługami budowlanymi na terenie Niemiec, są objęci specjalnym opodatkowaniem. Reguluje to tamtejsza ustawa o podatku dochodowym. Według jej zapisów, zleceniodawcy usług budowlanych, którzy są przedsiębiorcami, mają obowiązek przekazywania urzędowi skarbowemu części wynagrodzenia zleceniobiorcy. W jaki sposób można uniknąć pobierania tej kwoty? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat zwolnienia z podatku budowlanego.

Podatek budowlany w Niemczech – czym jest?

Podatek od usług budowlanych (Bauabzugsteuer) należy do specjalnych podatków dochodowych. Osoby działające w branży budowlanej podlegają odliczeniu od wynagrodzenia za świadczone usługi 15% całej kwoty. Obowiązek ten nie dotyczy bezpośrednio pracowników wykonujących prace budowlane – ciąży on na usługodawcy, czyli osobie, która zleca wykonanie pracy. Wiąże się to z konsekwencją, że osoba zamawiająca wybraną usługę budowlaną, nie płaci wykonawcy całej kwoty, jaka wynika z rachunku za wykonaną pracę. Usługobiorca otrzymuje wynagrodzenie pomniejszone o 15%, a więc 85% pełnej wypłaty.

Polska firma budowlana w Niemczech – jak uzyskać zwolnienie z podatku?

Sposobem na ominięcie zaliczek na poczet podatku dochodowego od usług budowlanych, jest zwolnienie z tej opłaty, nazywane Freistellungsbescheinigung zum Steuerabzug bei Bauleistungen. Aby wydanie zaświadczenia przebiegło pomyślnie, urząd sprawdza dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Osoby nieposiadające obywatelstwa niemieckiego, muszą wykazać dodatkowo certyfikat o rezydencji podatkowej, wystawiony przez właściwy urząd miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Osoby, które nie posiadają siedziby firmy na terenie Niemiec i wykażą przed urzędem, że nie zalegają z zapłatą podatków związanych z prowadzeniem działalności, także mogę starać się o zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku Bauabzugsteuer. Tego rodzaju sytuacja dotyczy np. przedsiębiorców, którzy prowadzą krótkoterminową działalność z zakresu usług budowlanych.

Jak odnowić zwolnienie z podatku budowlanego?

Należy pamiętać, że zwolnienie z podatku budowlanego – zaświadczenie Freistellungsbescheinigung, jest wydawane na czas określony, np. na rok. Dlatego przedłużenie zwolnienia wymaga ponownego złożenia kompletu dokumentów. Aby procedura odnowienia zakończyła się sukcesem, warto wiedzieć, że niemiecki urząd skarbowy sprawdza m.in. przez jaki okres pracownicy wnioskodawcy wykonują pracę na terenie Niemiec. Ma to związek z zasadą rezydencji podatkowej, z której wynika, że osoba pracująca w Niemczech dłużej niż 183 dni ma obowiązek odprowadzania w Niemczech zaliczek na poczet podatku dochodowego. Zwolnienie z podatku budowlanego dla polskiego przedsiębiorcy jest możliwe wtedy, gdy posiadają je także zatrudniani przez niego polscy podwykonawcy.

Poprzedni artykułMoneta bulionowa Orzeł Bielik
Następny artykułCzym charakteryzuje się wózek elektryczny podnośnikowy i kiedy warto w niego zainwestować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj