Co można zbudować z kontenerów – 5 ciekawych pomysłów

Słowo kontener definiowane jest jako urządzenie transportowe służące do przewozu różnych towarów wieloma środkami transportu. Ta definicja odnosi się w zasadzie tylko do jednego z wielu rodzajów kontenerów – do kontenera morskiego. Pod hasłem kontener możemy jednak znaleźć wiele innych bliźniaczych produktów, które pełnią zupełnie inne funkcje przydatne nie tylko w branży transportowej. W tym artykule przedstawimy 5 ciekawych pomysłów z użyciem różnego rodzaju kontenerów.

1. Kontener handlowy

Działając w branży gastronomicznej, handlowej, czy usługowej trzeba dysponować obiektem, w którym będzie można zaprezentować i sprzedawać swoje produkty lub usługi. Wynajem lub tym bardziej budowa takiego punktu może wymagać znacznych nakładów finansowych, co może być problematyczne szczególnie w przypadku małych lub dopiero rozpoczynających swoją działalność firm. Na szczęście można także sięgnąć po tańsze rozwiązanie w postaci kontenera handlowego.

Czym jest taki obiekt? Kontenery handlowe w pewnym sensie buduje się podobnie jak kontenery morskie – podstawą jest stalowa rama w formie prostopadłościanu, która stanowi szkielet kontenera. Na tym jednak kończą się podobieństwa. Zamiast blachy trapezowej elewację kontenera handlowego tworzą nowoczesne materiały jak płyta warstwowa – kasetony elewacyjne oraz duże przeszklone witryny. Dzięki temu kontenery tego typu wyglądają bardzo atrakcyjnie zachowując przy tym pewne cechy wspólne dla rodziny kontenerów – można je w dowolnym momencie załadować na samochód i przewieźć w inne miejsce.

Mobilność to nie jedyna korzyść. Wymiary kontenerów handlowych można dowolnie dopasować do swoich potrzeb i budżetu. Powierzchnia pojedynczych kontenerów może wynosić od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych, a jeżeli potrzebny jest większy obiekt łącząc wiele modułów można uzyskać niemal nieograniczoną przestrzeń.

Przykład kontenera handlowego (www.anga.pl)

2. Kontener na magazyn

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań kontenerów jest wykorzystanie ich jako magazyny. Do tego celu doskonale nadają się wycofane z eksploatacji kontenery morskie, które jeszcze przez wiele lat mogą służyć jako pomieszczenia do przechowywania towarów lub jako magazynki dla materiałów budowlanych, narzędzi, czy też maszyn używanych na zapleczach budowy. Kontenery morskie mają wystandaryzowane wymiary i występują w kilku podstawowych rozmiarach. Najmniejsze są kontenery 10 stopowe, których długość wynosi niespełna 3 metry, najczęściej spotykane są natomiast kontenery 20 i 40 stopowe mające odpowiednio 6 i 12 metrów.

Oprócz typowych kontenerów morskich istnieją także różnego rodzaju ich odmiany. Jedną z ciekawszych jest kontener typu open side door z systemem dodatkowych drzwi na bocznej ścianie. Pomysłowo zaprojektowane wrota umożliwiają dostęp do kontenera na całej jego długości, co znacznie ułatwia umieszczenie w środku cięższych przedmiotów.

Niektóre magazynowane w kontenerach przedmioty wymagają utrzymania w środku odpowiednich warunków. Do przechowywania żywności lub leków można użyć kontenery morskie chłodnicze, które dzięki agregatowi chłodniczemu, systemowi grzałek i izolowanym ścianom umożliwiają utrzymanie we wnętrzu kontenera stałej ustalonej za pomocą panelu sterowania temperatury i wilgotności.

W kontenerach można także przechowywać różnego rodzaju materiały niebezpieczne. W tym celu kontenery morskie wyposaża się dodatkowo w izolację z niepalnej wełny mineralnej, a podłogę przerabia na wannę wychwytową uniemożliwiającą przedostanie się niebezpiecznych substancji na zewnątrz.

3. Kontenery mieszkalne

Jednym z interesujących i nowatorskich rozwiązań jest zbudowanie budynku mieszkalnego z kontenerów. Niektórzy wykorzystują do tego celu używane kontenery morskie traktując je jako szkielet konstrukcji. Takie kontenery trzeba oczywiście odpowiednio przygotować żeby móc je połączyć w coś, co przypomina dom. W ścianach wycina się otwory pod okna i drzwi, a dla większych pomieszczeń usuwa się całe ściany kontenera odpowiednio wzmacniając konstrukcję, żeby zachowała sztywność. Kontenery mieszkalne oparte na kontenerach morskich trzeba także odpowiednio zaizolować, ułożyć instalacje i wykończyć wewnątrz. Prace, które trzeba wykonać będą zbliżone do tych przy budowie domu szkieletowego.

Innym podejściem jest zakup kontenerów mieszkalnych, które produkowane są w zbliżony sposób jak kontenery biurowe. Konstrukcja kontenerów tego typu oparta jest na ramie kontenerowej, z której zbudowany jest każdy z modułów obiektu. Dzięki ramie poszczególne kontenery można w każdym momencie rozdzielić, załadować na samochód i przewieźć w inne miejsce, a następnie ponownie zmontować. Ściany, dach i podłoga kontenerów mieszkalnych spełniają wymagania izolacyjności narzucone przez nowe wytyczne prawa budowlane. Wielkość, rozkład i ilość pomieszczeń, a także wyposażenie jest dowolne – u producenta kontenerów można zamówić taką konfigurację jaka nam najbardziej odpowiada. Cały proces od momentu zamówienia do wprowadzenia się do kontenerowego mieszkania można zamknąć w ciągu kilku – kilkunastu tygodni.

4. Kontenery techniczne

Ze względu na niezwykłą uniwersalność i możliwość dopasowania do różnorodnych potrzeb, a także stosunkowy nieduży koszt i szybki czas realizacji kontenery są bardzo chętnie wykorzystywane, jako wszelkiego rodzaju małe pomieszczenie techniczne typu serwerownie, zabudowy agregatów, pomp, czy sterownie.

Jeżeli w kontenerze ma pracować urządzenie, które podczas pracy generuje duży hałas do budowy kontenera wykorzystuje się ściany ze specjalnej płyty warstwowej tzw. płyty akustycznej. Rdzeń takie płyty stanowi wełna mineralna, do którego przymocowana jest z jednej strony okładzina z blachy stalowej pełnej, a z drugiej okładzina z blachy perforowanej. Taka budowa ściany zapewnia wysokie parametry pochłaniania dźwięków, a użycie wełny mineralnej gwarantuje odpowiednią ogniotrwałość obiektu.

Kontenery techniczne mogą być wyposażone w różnej wielkości jedno i dwuskrzydłowe drzwi dające dobry dostęp do zamontowanej w środku aparatury. Na wyposażeniu może się znaleźć odpowiedni system wentylacji składający się z czerpni, wentylatorów lub klimatyzacji. Niektóre kontenery techniczne mogą być także wykonane bez podłogi i stawiane jak pokrywa na przygotowane wcześniej urządzenie, czy instalację.

5. Kontenerowy most

Na koniec przedstawiamy nieco futurystyczny projekt, który może potwierdzić tezę, że z kontenerów można zbudować niemal dowolny obiekt. Mowa o 160 metrowym moście, którego poszczególne przęsła to wycofane z użytku kontenery morskie. Ten stworzony przez architektów z Messer-Architects projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym przez położony w Izraelu park Arial Sharon.

Źródło: http://www.messer-architects.co.il/econtainer-bridge.html

Poprzedni artykułCzym charakteryzuje się wózek elektryczny podnośnikowy i kiedy warto w niego zainwestować
Następny artykułPitch deck — Twój podstawowy oręż w walce o inwestora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj