We współczesnym świecie spędzamy wiele czasu w pozycji siedzącej. Ma to miejsce w szkole, na studiach i w pracy biurowej, ale też coraz częściej w domu, gdzie także uczymy się lub pracujemy, albo oddajemy rozrywce przed komputerem. Jeśli przyjmujemy przy tym niewłaściwą pozycję, może to prowadzić do poczucia dyskomfortu, szybszego męczenia się, dolegliwości bólowych, a nawet przewlekłego pogorszenia zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat potencjalnych konsekwencji oraz jak do nich nie dopuścić. Zachęcamy do lektury!
Jakie ryzyko niesie niepoprawna postawa przy biurku?
Według najnowszych statystyk, aż siedmiu na dziesięciu Polaków wykonuje służbowe obowiązki przy biurku. W dłuższej perspektywie czasu zwiększa to ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem i szeregu innych dolegliwości. Wynika to m.in. z faktu, że nasz kręgosłup źle znosi pozycję siedzącą, szczególnie jeśli wybierzemy fotel do biurka bez wsparcia jego dolnego odcinka, czyli lędźwi. Innym powodem może być siedzenie w przygarbionej pozycji, na czym z kolei cierpią piersiowy i szyjny odcinek kręgosłupa. Po latach mogą z tego wyniknąć przewlekłe dolegliwości bólowe, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Siedzenie ma negatywny wpływ także na układ krążenia – może prowadzić do miażdżycy, która jest główną przyczyną choroby niedokrwiennej serca.
Jak poprawnie pracować przy biurku?
Warto wiedzieć, że istnieją przepisy, które regulują ergonomię pracy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, opublikowanym 1 grudnia 1998 roku, pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki osobom wykonującym swoje zadania w pozycji siedzącej. Mowa tam m.in. o tym, że tego rodzaju praca nie może być ciągła, a na każdą godzinę spędzoną w pozycji siedzącej powinno przypadać pięć minut poza krzesłem. Nie są to dodatkowe przerwy dla pracownika – pracodawca może w tym czasie oddelegować go do innych czynności. Osoba pracująca przy biurku musi jednak sama zadbać o odpowiednią postawę. Należy pamiętać o wyprostowaniu pleców, podparciu łokci, zgięciu kolan pod kątem prostym, a także oparciu stóp na posadzce całą ich powierzchnią. Może być to utrudnione, jeśli nie dysponuje się odpowiednim krzesłem. Rozwiązaniem okazują się specjalne fotele gamingowe i ergonomiczne. W jaki sposób pomagają poprawnie siedzieć przy biurku?
Jak krzesło wpływa na poprawną pozycję przy biurku?
Większość foteli gamingowych jest jednocześnie krzesłami ergonomicznymi, ale odróżnia je bardziej efektowny wygląd. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w domu, np. w pokoju nastolatka, ale niekoniecznie w biurze. Ergonomiczne właściwości mają ułatwić przyjęcie poprawnej pozycji. Gwarantują to szerokie możliwości regulacji, w tym ustawienia wysokości siedziska, a także odchylenia oparcia i podłokietników. Wysokie oparcie, wyposażone w specjalne poduszki na wysokości najbardziej newralgicznych odcinków kręgosłupa, zapewnia odpowiednie wsparcie dla pleców, minimalizując ryzyko szybkiego zmęczenia, dolegliwości bólowych czy poważniejszych schorzeń.