Złote monety inwestycyjne – co warto wiedzieć?

Ostatnie wydarzenia rynkowe oraz trendy związane z inflacją skłaniają wiele osób do analizy i przebudowy swoich portfeli inwestycyjnych. Coraz częściej kapitał jest lokowany w bezpiecznych aktywach. Dlatego też obserwuje się wzrost popularności złota, które pozwala zmniejszyć ekspozycję na ryzyko. Szczególną popularnością cieszą się znane od wielu lat monety z cennego kruszcu. Co warto o nich wiedzieć? Czym się wyróżniają najbardziej pożądane egzemplarze? Gdzie kupić złotą monetę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Historia złotych monet

Złoto było używane przez tysiące lat jako środek wymiany, czyli po prostu uzgodniona forma płatności za towary lub usługi. Pierwszy krążek z cennego kruszcu został wprowadzony do obiegu jako środek płatniczy około 600 r. p.n.e. przez króla Lidii Alyattesa. Musiało więc upłynąć sporo czasu, zanim złote monety inwestycyjne trafiły na rynek.

Pierwsze pojawiły się w 1967 r., gdy w Republice Południowej Afryki wybito okrągłą monetę, zawierającą dokładnie jedną uncję złota. Wykonany z 11 części czystego złota i 1 części miedzi Krugerrand stał się pierwszą monetą inwestycyjną na rynek międzynarodowy, o wartości ustalonej wyłącznie na podstawie zawartości złota. Szybko odniosła ona wielki sukces i zdobyła popularność wśród inwestorów.

Podstawowe informacje na temat monet ze złota

Złote monety inwestycyjne występują w różnych gramaturach, z których najpopularniejsza to jedna uncja trojańska. Dostępne są również egzemplarze, obejmujące ½, ¼, 1/10 i 1/25 uncji. Czasami ich wagę wyraża się w gramach. Cięższe monety są bardziej popularne wśród kolekcjonerów niż inwestorów. Rozmiar cennych krążków może różnić się także w zależności od mennicy. Na przykład, jednouncjowy Amerykański Złoty Orzeł ma 32,7 mm średnicy i 2,87 mm grubości, podczas gdy Krugerrand ma 32,77 mm średnicy i 2,84 mm grubości.

Najpopularniejsze monety z cennego kruszcu

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów złotych monet, ale tylko kilka z nich cieszy się wśród inwestorów szczególną popularnością. Do tzw. złotej szóstki zaliczamy: Krugerranda, Australijskiego Kangura, Amerykańskiego Orła, Amerykańskiego Bizona, Kanadyjski Liść Klonowy oraz Wiedeńskich Filharmoników. Monety te mają nie tylko wartość wynikającą z wykonania z metalu szlachetnego, ale także kolekcjonerską. Ich popularność niestety wiążę się również z faktem, że w obiegu pojawiło się wiele podróbek. By inwestycja w złoto była udana, trzeba kupować złote monety u sprawdzonych dostawców. Wtedy wyklucza się ryzyko trafienia na falsyfikat.

Gdzie kupić złote monety na inwestycję?

Dziś inwestycja w złoto może zostać przeprowadzona bez wychodzenia z domu – cenne monety łatwo i wygodnie kupuje się poprzez Internet. Jednak takie rozwiązanie wymaga szczególnej uwagi. Każdy inwestor powinien dokładnie zweryfikować miejsce, w którym ma zamiar dokonać transakcji. Ważna będzie renoma sprzedawcy, dostępne opinie klientów oraz opcja łatwego kontaktu i odbioru osobistego, z której można skorzystać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Poprzedni artykułJakie narzędzia stosować w inwestowaniu na giełdzie?
Następny artykułJak składować gruz na budowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj