Egzekucja długów – 3 skuteczne drogi do odzyskania własnych pieniędzy od dłużników

Dobrze znanym problemem wielu przedsiębiorców są opóźnienia w opłacaniu faktur przez ich kontrahentów lub wręcz brak zamiaru uregulowania należności z ich strony. Jak sobie z tym poradzić? Poznaj 3 sposoby, dzięki którym łatwiej będzie Ci odzyskać dług.

Rozpocznij od polubownej windykacji

Odzyskiwanie swojego długu powinno się rozpocząć od tzw. windykacji polubownej, czyli próbie nakłonienia dłużnika do uregulowania należności. Jest to bardzo ważny etap windykacji. Dlaczego?

Po pierwsze, próbując rozwiązać problem w ten sposób, nie narażasz swoich relacji biznesowych z kontrahentem na szwank. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy wkraczasz od razu na drogę sądową, wówczas niemal na pewno zrodzą się wzajemne antagonizmy.

Po drugie, jeśli dłużnik nie niesie się z zamiarem uregulowania zobowiązania i będziesz zmuszony wejść na drogę sądową, to przedstawienie przed sądem dowodów na próbę polubownego windykowania długów pozwoli przenieść koszty sądowe na dłużnika. Pamiętaj o tym, że polubowna windykacja kosztuje niewiele, a nierzadko zupełnie nic. Wystarczy bowiem ponaglenie w formie pisemnej, np. e-mail, próba kontaktu telefonicznego. Ewentualne koszty mogą powstać przy sporządzeniu wezwania do zapłaty przez prawnika lub przy wysyłaniu pisma pocztą

Skuteczne odzyskiwanie długów w sposób polubowny obejmuje takie narzędzia, jak:

  • przypomnienie o konieczności uregulowania spłaty drogą pisemną (np. e-mailem),
  • sporządzenie wezwania do zapłaty przez prawnika,
  • próba negocjacji w celu zawarcia ugody,
  • poinformowania o zamiarze wejścia na drogę sądową w razie braku zapłaty.

Windykacja z pomocą kancelarii prawnej

Zlecenie windykacji kancelarii prawnej najczęściej skutkuje sukcesem już na początku, ponieważ dłużnik na tym etapie doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w dalszej kolejności czeka go sprawa w sądzie, która może skutkować egzekucją komorniczą. Radca prawny lub adwokat od windykacji szybko i sprawnie przygotuje niezbędne pisma i dokumenty, dzięki czemu nie musisz poświęcać czasu i uwagi na ściąganie długu i możesz swobodnie skupić się na dalszym prowadzeniu działalności.

Kiedy za sprawą pomocy kancelarii odzyskasz swoje długi, możesz wszcząć sprawę o pokrycie kosztów z nią związanych przez dłużnika.

Windykacja drogą sądową

Jeżeli pomimo opisanych prób windykacji Twój dłużnik nadal nie zamierza spłacić swojego długu wobec Ciebie, wówczas ostatnim środkiem prawnym jest skierowanie sprawy do sądu. Sąd powinien wydać wyrok, który nakaże dłużnikowi uregulowanie wszystkich należności. Jeśli pomimo wyroku nadal nie będzie chciał tego zrobić, wtedy pozostaje przestrzeń na czynności komornika, który zajmie część majątku dłużnika, pokrywając za nią dług.

Narzędzia stosowane w czasie sądowej windykacji egzekucyjnej to:

  • pozew do sądu,
  • wezwanie do zapłaty,
  • tytuł egzekucyjny,
  • czynności wykonywane przez komornika.

Dlaczego warto zdecydować się na windykację sądową?

Długi ulegają przedawnieniu, dlatego zwlekając z windykacją, narażasz się na sytuację, że nie odzyskasz swoich pieniędzy. Jednakże złożenie pozwu przerywa bieg przedawnienia, dlatego swój dług odzyskasz niezależnie od tego, ile czasu upłynie.

Poprzedni artykułMarketing w Internecie – pozycjonowanie
Następny artykułJak długo trwa rozwód?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj