Radca prawny jako obrońca w sprawie karnej

Obrona w postępowaniu karnym jeszcze całkiem niedawno była zarezerwowana wyłącznie dla adwokatów. Ten stan uległ jednak zmianie w lipcu 2015 r. – od tego czasu obrońcą w sprawie z zakresu prawa i postępowania karnego może być także radca prawny.

Więcej obrońców na rynku

Dotychczas radcowie zajmowali się głównie sprawami gospodarczymi, bardzo często kojarzono ich z obsługą prawną firm. Od 2005 roku sukcesywnie rozbudowywano jednak zakres ich uprawnień. Dopuszczenie do reprezentacji w sprawie karnej przedstawicieli zawodu radcy prawnego było logiczną konsekwencją stopniowego poszerzania zakresu uprawień tej grupy. Obecnie kancelaria radcy prawnego może reprezentować klienta w zasadzie identycznym zakresie jak adwokacka. Wprowadzona w ten sposób zmiana ma na celu zapewnić klientom szerszą dostępność i wyższą jakość świadczonych usług. Usługi prawne z zakresu prawa karnego wykonywane przez radców dotyczą także obrony z urzędu – według statystyk dzięki temu, wyraźnie wzrosła liczba chętnych do tzw. „urzędówek”.

Do kogo po pomoc?

Wybór pełnomocnika należy w pełni do klienta, dla którego jedyną zauważalną różnicą będzie tytuł zawodowy (radca prawny lub adwokat) oraz kolor żabotu na sali sądowej. Porady prawne udzielone zarówno przez wykwalifikowanego adwokata jak i radcę są równie ważne. Istnieje jednak pewne ograniczenie wynikające z charakterystyki zawodu. Radca może świadczyć usługi prawne w oparciu o umowę o pracę. W takim przypadku niedopuszczalna jest reprezentacja podmiotu, z którym wiąże go stosunek pracy. Dotyczy to np. sytuacji, w której radca prawny miałby pełnić rolę obrońcy w sprawie karnej na rzecz osoby prowadzącej firmę, w której jest zatrudniony. W przypadku adwokata takie wyłączenie nie zachodzi z uwagi na fakt, iż mogą oni współpracować z podmiotami tylko w oparciu o umowę cywilno-prawną.

Po zrównaniu uprawnień w sprawach karnych dla radców i adwokatów w środowisku prawniczym pojawiają się głosy sugerujące sztuczność istniejącego podziału. Być może z czasem przedstawiciele obu samorządów dojdą do porozumienia. Proces unifikacji nie jest jednak łatwy. Komplikacji przysparza długoletnia rozdzielna egzystencja i sposób powstania organizacji. Mimo niezaprzeczalnego ewentualnego ułatwienia dla klientów – na chwilę obecną jest to wciąż tylko sfera planów.

Jr Kancelaria – kompleksowe usługi prawne.

Poprzedni artykułAplikacje mobilne dla firm
Następny artykułOptymalizacja portfela inwestycyjnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj