Trzeba przyznać, że życie podróżujących środkami publicznego transportu stało się łatwiejsze, od kiedy pojawiły się biletomaty. Te urządzenia, które można spotkać na przystankach, dworcach czy w samych środkach komunikacji publicznej, okazują się bardzo przydatne. Czym właściwie są biletomaty i dlaczego są tak potrzebne?
Co to są biletomaty?
Biletomaty to inaczej automaty biletowe. Są to po prostu urządzenia samoobsługowe, które pozwalają kupić bilety na różne środki transportu – autobusowe, tramwajowe czy kolejowe. Zwykle działają w taki sposób, ze najpierw w ustawieniach wybieramy odpowiednie opcje – zaznaczamy, jakie bilety i w jakiej liczbie nas interesują, a także w jakiej formie chcielibyśmy uiścić opłatę – gotówką, za pomocą karty płatniczej czy karty miejskiej? Gotówką możemy zapłacić nawet jeśli nie mamy odliczonej kwoty – nowoczesny biletomat wyda nam resztę.
Dzięki takim urządzeniom jak biletomaty autobusowe lub kolejowe, z jakimi możemy zapoznać się na mera-systemy.pl/automaty-biletowe, mamy więc możliwość zakupić bilet bez konieczności udawania się do kiosku czy też fatygowania kierowcy czy konduktora. Zostały wprowadzone ze względu na rosnącą liczbę podróżujących komunikacją publiczną. Takie usprawnienia przy natężonym ruchu okazują się bardzo pomocne, toteż nie należy się dziwić, że są one wdrażane przez kolejne miejskie samorządy.
Jakie są rodzaje biletomatów?
Biletomaty mogą być stacjonarne lub mobilne. Stacjonarne umieszczane są na przystankach i dworcach kolejowych, zarówno na zewnątrz jak i w środku budynków, zależnie od wymagań, jakie nakłada otoczenie. Zwykle są ulokowane w takim miejscu, gdzie jest największy ruch pasażerów. Urządzenia takie z reguły są wielofunkcyjne.
Są projektowane w ten sposób, aby przez jak najdłuższy czas były samowystarczalne, to znaczy by system obiegu zwrotnego gotówki długo dobrze się sprawował bez ingerencji z zewnątrz. Takie automaty nie ograniczają się do sprzedaży biletów, ale pełnią też rolę elektronicznego punktu informacji turystycznej. Oczywiście ponieważ wiele z nich stoi na zewnątrz, pod gołym niebem, i są w związku z tym narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, wykonuje się je z materiałów odpornych na zniszczenia.
Biletomaty mobilne są natomiast montowane bezpośrednio w środkach transportu. Dzięki temu można kupić bilet zaraz po wejściu do autobusu, tramwaju czy pociągu. Urządzenia takie obsługuje się intuicyjnie. Dodatkowo charakteryzują się dużą odpornością na zniszczenia, co jest niezbędne w środkach transportu, gdzie każdego dnia przewijają się prawdziwe tłumy pasażerów, nie zawsze uważnych.
Jakie zalety mają biletomaty?
Kiedy potrzebujemy zdobyć bilet, skorzystanie z biletomatu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. A dlaczego? Między innymi ze względu na oszczędność czasu – cały proces przebiega szybko i sprawnie. Innym ważnym atutem jest wygoda. Łatwo się je obsługuje, a w dodatku działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jeśli kiedyś mieliśmy problem, bo chcieliśmy kupić bilet, a tu okazało się, że kiosk już zamknięty, to powinno nas ucieszyć, że tego typu sytuacje należą już do przeszłości.
Biletomaty pełnią ważną funkcję, przyspieszając sprzedaż biletów i, co za tym idzie, racjonalizując ruch – pozwalają monitorować jego natężenie. Odciążają też kioski i inne punkty sprzedaży biletów, przyczyniając się do zmniejszenia kolejek.