Aktualizacja norm ISO – czy jest ważna dla przedsiębiorstwa?

aktualizacja norm iso-czy jest wazna dla przedsiebiorstwa

Normy ISO stanowią gwarancję wysokiej jakości, dzięki czemu zarówno działania firmy, jak i jej wizerunek zyskują na wiarygodności. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, co kryje się pod tym skrótem, ani jaką rolę odgrywają poszczególne regulacje w praktykach biznesowych. Zastanawiasz się jakie korzyści dla Twojej organizacji przyniesie wdrożenie norm? Z poniższego artykułu poznasz specyfikę tych dokumentów, ich rodzaje, a także wpływ na rozwój przedsiębiorstwa. Sprawdź, na czym polega certyfikacja i kontrola ISO!

Normy ISO – co to jest?

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, powszechnie znana jako ISO (International Organization for Standardization), od 1947 roku wyznacza i opracowuje regulacje dotyczące jakości, produkcji, bezpieczeństwa i środowiska – zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Normy ISO to dokumenty opracowywane przez ekspertów z konkretnej dziedziny, których celem jest określenie zasad obowiązujących w różnych branżach (m.in. usługowej, technologicznej). Regulacje mają charakter dobrowolny i uniwersalny, a ich podstawę stanowią badania naukowe i aktualny stan wiedzy. Głównym celem ISO ujednolicenie zasad postępowania i wyznaczenie dobrych praktyk w każdym sektorze (publicznym, prywatnym) i obszarze działalności.

Rodzaje norm ISO

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów norm (na ten moment ich liczba wynosi prawie 24 tys.), a do najpopularniejszych z nich zaliczają się m.in.:

  • ISO 9000 (zarządzanie jakością);
  • ISO 18000 (bezpieczeństwo i higiena pracy);
  • ISO 22300 (ciągłość działania);
  • ISO 31000 (zarządzanie ryzykiem);
  • ISO 22000 (bezpieczeństwo żywności).

Znaczenie aktualizacji norm ISO w rozwoju przedsiębiorstwa

Jak już zostało to opisane w tekście – normy nie tylko pomagają podnieść standardy organizacji, ale wskazują również obszary wymagające usprawnienia i udoskonalenia, dzięki czemu łatwiej można dostosować się do wymagań rynkowych. Przedsiębiorstwo zyskuje w ten sposób okazję do optymalizacji procesów, obniżenia kosztów i polepszenia wyników.

Oto najważniejsze korzyści z wdrożenia certyfikacji ISO w Twojej organizacji:

  • podniesienie wydajności i efektywności,
  • korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie wszystkich pracowników,
  • cyberbezpieczeństwo i ochrona danych,
  • zyskanie przewagi nad konkurencją w danej branży,
  • minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Aktualizacje norm pojawiają się regularnie co kilka lat, aby dynamicznie odpowiadać na zmieniające się warunki rynkowe. Będąc na bieżąco z tematem innowacji i nowoczesnych rozwiązań, możesz skuteczniej spełniać oczekiwania klientów.

Jak przygotować się do certyfikacji i kontroli ISO?

Decyzja o wdrożeniu certyfikacji ISO należy do danej organizacji, dlatego że (co warto ponownie podkreślić) normy mają charakter dobrowolny. W tym celu można skorzystać z usług agencji certyfikującej/szkoleniowej, która sprawdza nie tylko dokumentację, ale i cały system zarządzania w firmie. Rolą audytora w trakcie kontroli ISO jest wskazania wszelkich nieprawidłowości, a także zaproponowanie rozwiązań, które wyeliminują problem i pozwolą organizacji sprostać wymaganiom konkretnej normy. Ze względu na to, że regulacje są systematycznie aktualizowane, agencje tego typu oferują swoim klientom pomoc w utrzymaniu certyfikatu poprzez odpowiednie dostosowanie dokumentacji systemu. Jeśli zależy Ci na sprawnym przejściu przez proces wdrażania nowych wymagań, warto skorzystać z pomocy specjalistów doświadczonych w obszarze ISO. Wielu z nich prowadzi szkolenia i udziela porad, dzięki czemu łatwiej przyswoisz informacje związane z kolejnymi nowelizacjami.

Poprzedni artykułTajemnicze i fascynujące stworzenia w naszych domach
Następny artykułStoły do jadalni, do salonu i do pracy. Jak dokonać wyboru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj