Jak wybrać odpowiednią rozdzielnicę elektryczną?

Od rozdzielnicy elektrycznej zależy wydajność całej instalacji w budynku, a także komfort korzystania z niej. Nie bez powodu wszyscy przykładają do tego szczególną wagę. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze, aby być zadowolonym z zakupu.

Wybór tablicy na podstawie jej rodzaju

Na samym początku należy spojrzeć na model skrzynki elektrycznej. Wyróżnia się je na podstawie montażu. Tak więc istnieją dwa rodzaje: podtynkowe oraz natynkowe. Pierwsze z nich umieszcza się w otworze wnękowym znajdującym się w ścianie. Dzięki temu zostaje ona ukryta przed wzrokiem. Drugie są dużo prostsze w wykonaniu, ponieważ skrzynkę wiesza się bezpośrednio na ścianie. Niestety wyraźnie wtedy odstaje, co może zaburzać estetykę wnętrza. Dlatego znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w garażach, korytarzach czy przydomowych warsztatach.

Stopień rozbudowania instalacji

Nie mniejsze znaczenie mają wymiary. Od tego zależy, jak dużą instalację jest w stanie obsłużyć tablica elektryczna. Można z powodzeniem kierować się intuicją. Im większy system, tym więcej modułów potrzeba, a więc skrzynka też musi być pokaźnych rozmiarów. Należy jednak pamiętać, że zbyt mała obudowa negatywnie wpływa na pracę znajdujących się w jej wnętrzu urządzeń. Poza tym dobrą praktyką jest zakupienie nieco większego modelu, aby przygotować się na ewentualną rozbudowę instalacji (czego nigdy nie można wykluczyć).

Bezpieczeństwo użytkowania rozdzielnicy

Od miejsca montażu zależy stopień odporności skrzynki. Źle dobrany rodzaj po prostu nie zapewni odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym trzeba spojrzeć, jakie oznaczenie znajduje się na obudowie:

  • IP31 to symbol przeznaczony dla tablic elektrycznych montowanych w miejscach suchych i ogrzewanych, a więc wnętrzach budynków;
  • IP54 wskazuje na skrzynki sprawdzające się w warunkach zewnętrznych, ale też kotłowniach z ryzykiem zapylenia lub zawilgocenia.

Wyposażenie skrzynki

Podstawowe akcesoria mogą okazać się niewystarczające w wielu instalacjach. Warto więc rozejrzeć się za modelami, które posiadają dodatkowo:

  • rozłączniki instalacyjne,
  • wyłączniki nadmiarowo-prądowe i różnicowo-prądowe,
  • ograniczniki przeciwprzepięciowe,
  • lampki sygnalizacyjne,
  • styki pomocnicze,
  • zegary sterujące.

Zwiększają one ogólny poziom bezpieczeństwa, a także ułatwiają obsługę skrzynki elektrycznej.

Znalezienie uznanego producenta

Dużym ułatwieniem w poszukiwaniach idealnego urządzenia jest zwrócenie uwagi na producenta. Popularne marki gwarantują dostęp do wysokiej jakości sprzętu. A jeśli skorzysta się z oferty profesjonalnego dostawcy, to można nawet liczyć na atrakcyjne ceny. Dlatego też polecamy przyjrzeć się ofercie sklepu Doko.pl. Znajdujące się w jego asortymencie produkty spełniają wszelkie wymagania, ponieważ zostały starannie wyselekcjonowane.

Zapraszamy do skorzystania z oferty hurtowni elektrotechnicznej Doko. Dostępni doradcy podpowiedzą podczas rozmowy telefonicznej lub mailowej, które skrzynki elektryczne najlepiej sprawdzą się w danym miejscu.

Poprzedni artykułBonusy bukmacherskie od A do Z. Przewodnik dla początkującego typera
Następny artykułJak wygląda kontakt z norweskim fiskusem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj