Obsługa prawna firm – kiedy w firmie potrzebny jest prawnik?

Obsługa prawna firm - kiedy w firmie potrzebny jest prawnik?

Prowadzisz firmę lub chcesz ją dopiero założyć? Zastanawiasz się, jak w przedsiębiorstwie rozwiązać kwestie prawne? Kto powinien się nimi zająć? Za nie odpowiadać? Nie wiesz, kiedy w firmie potrzebny jest prawnik? Czy warto postawić na obsługę prawną firm? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest obsługa prawna firm?

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że zagadnienia prawne są chlebem powszednim w każdym przedsiębiorstwie. Dawniej wiele dużych firm zatrudniało u siebie prawników na etat, by zajmowali się oni obsługą prawną. Dzisiaj, gdy szuka się oszczędności i stawia na outsourcing, większość przedsiębiorstw decyduje się na powierzanie takich zadań zewnętrznym podmiotom. Nie brakuje kancelarii prawnych, które wśród swoich usług mają tego typu działalność. Taka obsługa prawna firm umożliwia sprawne i efektywne działanie przedsiębiorstw (kancelariakrs.pl), gdyż jak zachodzi potrzeba, to prawnicy są w gotowości, ale na co dzień nie trzeba ich zatrudniać.

Kiedy w firmie potrzebny jest prawnik?

Wspomniano już, że dobrze jest korzystać z usług kancelarii zajmujących się obsługą prawną firm, z uwagi na oszczędność. Zlecenie takich działań podmiotowi zewnętrznemu ściąga z barków konieczność zatrudniania prawnika na etat. A to wiadomo – duży koszt. Nawet, gdy weźmie się pod uwagę niepełny etat.

Rezygnując z zatrudniania prawnika nie trzeba zrzucać kwestii prawnych na barki pracowników, szkolić ich z odpowiednich dziedzin prawa, a tym samym dokładać im obowiązków i stresów. Lepiej właśnie postawić na stałą współpracę z kancelarią prawniczą, która poznając specyfikę biznesu, będzie w stanie doradzać w kwestiach prawa. A o czym dokładnie mowa?

Przede wszystkim w ramach obsługi prawnej firm znajduje się doradztwo w zakresie dziedzin takich jak prawo pracy i handlowe, a także gospodarcze i prawo spółek. Najczęściej jednak jest tak, że zakres obsługi prawnej jest dobierany indywidualnie. Analizowany jest profil firmy, charakter jej działalności i oczekiwania klienta.

Dlaczego warto skorzystać z usługi obsługi prawnej firm?

Kancelarie prawnicze, które mają w swojej ofercie obsługę prawną firm, najczęściej oferują swoim klientom poradnictwo prawne, a więc pomagają rozwiązywać bieżące problemy natury prawnej. Oprócz tego prawnicy zajmują się przygotowywaniem, sporządzaniem i opiniowaniem umów, statutów, regulaminów oraz innych dokumentów typu pisma do instytucji publicznych, sądów, organów administracji. Prowadzą również wszelkie sprawy pracownicze.

Zdarza się, że kancelaria reprezentuje przedsiębiorstwo przed organami administracji, instytucjami publicznymi i sądami. Prawnicy mogą również pomagać w windykacji wierzytelności.

Dobrze, gdy przedsiębiorcy, jeszcze zanim założą spółkę, doradzą się w kancelarii prawniczej również w kwestii rejestracji firmy, wybrania najlepszej jej formy prawnej. Prawnicy pomagają również przejść przez proces likwidacji spółek, ich przekształcania lub podziału.

Współpracując z kancelarią prawniczą na zasadach obsługi prawnej firm, można również liczyć na audyty prawne. Prawnicy chronią również prawa autorskie, a także prawa konkurencji i konsumentów.

Poprzedni artykułAdwokat – jak wybrać najlepszego?
Następny artykułOferta rachunków w XTB

1 KOMENTARZ

  1. Wydaje się, że to takie nic i pewnie jedna porada by wystarczyła, ale jednak nie ma nic bardziej mylnego. To naprawdę niesamowite na jak wiele takich spraw można się napotkać na drodze w czasie prowadzenia firmy. Dlatego już kolejny rok współpracuję z kancelarią adwokacką Wojas Pawlak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj