Systemy bezpieczeństwa obiektów czy kontroli dostępu w dużej mierze bazują na identyfikacji wizualnej. W związku z tym szerokie zastosowanie znajdują identyfikatory plastikowe przede wszystkim ze względu na wygodę korzystania z nich, jak również z powodu możliwości dopasowania ich funkcjonalności do potrzeb danej placówki.
Technologie przy produkcji
Dużą popularnością przy produkcji identyfikatorów plastikowych cieszy się obecnie zastosowanie technologii druku retransferowego pozwalającego na dokładne odzwierciedlenie kolorów, a także zachowanie nadruku od krawędzi do krawędzi bez pozostawienia nieestetycznie prezentujących się obwódek. Technologia ta umożliwia także naniesienie druku na każdy rodzaj karty, również na taką wyposażoną w układ zbliżeniowy czy w pasek magnetyczny.
Projekt identyfikatora
Identyfikatory plastikowe mogą być projektowane w taki sposób, by zawierały pełnokolorową grafikę, jak również dane personalne czy inkrementowane. Najczęściej na identyfikatorze umieszcza się zdjęcie pracownika, a także jego imię, nazwisko i stanowisko, jakie zajmuje. Niejednokrotnie identyfikator pełni także rolę karty dostępu. W takim przypadku wyposaża się go dodatkowo w kod kreskowy, pasek magnetyczny czy osadzona układ zbliżeniowy. Identyfikatory plastikowe niejednokrotnie są także kodowane, a zakodowany numer prezentowany na karcie wykorzystywany może być z zastosowaniem dowolnego algorytmu.
Gdzie używane są identyfikatory?
Choć identyfikacja wizualna przywodzi na myśl przede wszystkim kontrolę dostępu w miejscu pracy, znajduje zastosowanie na znacznie większa skalę. Identyfikatory plastikowe wykorzystywane są także jako legitymacje prasowe czy członkowskie. Doskonale sprawdzają się także w przypadku dużych imprez takich jak koncerty, konferencje czy wydarzenia odbywające się na obiektach sportowych. Ogrom możliwości, jakie zapewniają identyfikatory plastikowe, sprawia, że pojawiają się we wszystkich tych miejscach, w których konieczna jest kontrola dostępu czy identyfikacja wizualna.