Jak przygotować biuro na powrót zatrudnionych do pracy?

jak-przygotowac-biuro-na-powrot-do-pracy

Przed pracodawcami stoi nowe wyzwanie, by zapewnić zatrudnionym możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa przed zakażeniem wirusem. W tym artykule opowiemy o standardach pracy. Jak przygotować biuro, by pracownicy mogli bezpiecznie wrócić do stacjonarnego trybu wykonywania swoich obowiązków?

Dezynfekcja w miejscu pracy – działania doraźne

Utrzymanie właściwego poziomu higieny w miejscu pracy wymaga zarówno mycia powierzchni, jak i jej czasowej dezynfekcji. To, jak często należy przeprowadzać dezynfekcję, zależy od wielu czynników, m.in. warunków pracy, jej charakteru czy rodzaju prowadzonej działalności.

Przede wszystkim konieczne jest zrewidowanie dotychczasowych metod sprzątania pomieszczeń pod kątem wprowadzania do procesu zasad dezynfekcji. Warto przynajmniej wstępnie określić częstotliwość i czas przeprowadzania dezynfekcji w danym miejscu.

W przestrzeniach otwartych trzeba zadbać o to, by dokładnie przecierać powierzchnię przedmiotów takich jak biurka, poręcze krzeseł czy schodów na klatkach schodowych, a także inne elementy, jak klamki, drzwi czy włączniki świateł, poręcze w windach.

Sprzęt elektroniczny, według rekomendowanych zasad, należy dezynfekować przez pocieranie powierzchni. Dotyczy to m.in. telefonów, słuchawek, klawiatury komputerów, paneli sterowania dotykiem, pilotów, ekranów dotykowych.

Jakie preparaty sprawdzają się do dezynfekcji powierzchni biurowych?

Dobór preparatów należy uzależnić od warunków pracy, specyfiki działalności, rodzaju powierzchni. Na rynku można bez trudu nabyć różne środki, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Dokładne informacje na temat zasad ich używania znajdziemy w ulotce bądź karcie charakterystyki.

Są wśród nich preparaty różniące się wykorzystaną substancją czynną, takie jak chlorowe, które zawierają alkohole czy nadtlenek wodoru. Ogólnie można je podzielić na środki, które sprawdzą się na małej powierzchni i te przeznaczone do dezynfekcji całych pomieszczeń. Działanie tych pierwszych jest krótkotrwałe, nie wymagają one również rozcieńczenia. Są to środki, które można stosować na co dzień do bieżącej dezynfekcji takich sprzętów jak m.in. klawiatura komputera czy inny sprzęt elektroniczny. Rekomendowana jest dezynfekcja przez pocieranie.

Inne środki są przeznaczone do dezynfekcji dużych powierzchni, wyróżniają się one dłuższym okresem działania, mają działanie wirusobójcze.

Dezynfekcja fumigacyjna – na czym polega?

Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego warto również przeprowadzić działania, które od czasu do czasu będą wspomagały standardową dezynfekcję. Mowa o dezynfekcji fumigacyjnej.

Co to jest dezynfekcja fumigacyjna? To inaczej zamgławianie pomieszczeń z wykorzystaniem preparatów do dezynfekcji. Na rynku jest coraz więcej firm, które świadczą takie usługi, co w wielu przypadkach jest znacznie bardziej opłacalne niż zakup urządzenia i środka do dezynfekcji, gdyż nie wymaga dodatkowo przeszkolenia pracownika. Bardzo istotne znaczenie ma to, w jakim pomieszczeniu planowane jest zamgławianie, czy będzie to np. duża hala czy pokoje biurowe.

Samodzielnie wybierając urządzenie do dezynfekcji, trzeba również zwrócić uwagę na jego parametry, czy jest proste w obsłudze, czy to do jakich powierzchni można użyć dany środek.

Warto pamiętać, że nie wszystkie preparaty do dezynfekcji wykazują taką samą skuteczność. Czas zamgławiania zależy od wielkości pomieszczenia, stopnia przepływu danego środka czy stężenia roztworu.

dezynfekcja

Ozonowanie powierzchni

Inny, równie skuteczny sposób dezynfekcji to ozonowanie. Ma ono skuteczne działanie wirusobójcze. Ozonowanie można przeprowadzić w czasie, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniach. Trzeba tylko pamiętać, by zachować odpowiedni odstęp czasowy między ozonowaniem a powrotem pracowników do pomieszczeń.

ozonowanie

Zabieg dezynfekcji, jak i ozonowania warto zlecić profesjonalnej firmie. To opcja korzystniejsza finansowo niż zakup własnego sprzętu. O tym piszemy poniżej. Firma Efekt DDD działa na terenie Małopolski oraz Śląska i oferuje zabiegi: ozonowania, dezynfekcji, a także dezynsekcji, deratyzacji oraz zwalczania szkodników drewna.

Biuro dobrze przygotowane do pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym higienicznych warunków pracy. W dobie pandemii koronawirusa w sposób szczególny trzeba zadbać nie tylko o dokładne sprzątanie pomieszczeń, ale także odkażanie sprzętów, na których gromadzą się bakterie i wirusy. Zlecanie przeprowadzenia okresowej dezynfekcji w połączeniu z wykorzystaniem doraźnych środków chemicznych jest najlepszym z dostępnych aktualnie rozwiązań. Zmniejszenie ryzyka zachorowań poprzez dezynfekcję czy ozonowanie pomieszczeń jest kluczowe, gdyż zwiększa bezpieczeństwo pracy i podnosi jej komfort, co przekłada się również na efektywność pracy zatrudnionych.

usługi

Jeśli szukają Państwo firmy, która zajmie się dezynfekcją biura, to zachęcamy do kontaktu: https://efektddd.pl/kontakt

Poprzedni artykułNa czym polega budowanie marki?
Następny artykułJak zwiększyć rozpoznawalność marki i zyskać na wizerunku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj