Wraz z początkiem 2022 roku rozpoczęły się w Polsce zmiany w systemie podatkowym, tzw. Polski Nowy Ład. Jak wprowadzone regulacje wpłyną na rynek pracy? Czego jeszcze możemy się spodziewać po bieżącym roku? Zobacz aktualne prognozy dotyczące wynagrodzenia, stopy bezrobocia i najlepiej opłacanych zawodów. Dowiedz się gdzie warto szukać ofert pracy.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe i regulacje, w tym zmiany w Kodeksie Pracy.
Jakie zmiany czekają nas w tym roku?
- Wzrost wynagrodzenia minimalnego (w styczniu wyniosło 3010 zł brutto).
- Większe zarobki (pracodawcy deklarują wzrost o wartość inflacji z listopada 2021 roku – 7%).
- Według prognoz, w drugim kwartale 2022 roku ze względu na zmiany podatkowe i wysoką inflację, dokonana zostanie korekta wynagrodzeń.
- Duża rotacja pracowników. W najbardziej dynamicznych branżach, np. IT rotacja osiągnie 25%, czyli nawet co czwarty pracownik zmieni firmę.
- Organizacje będą chciały zatrzymać najbardziej uzdolnionych pracowników
- Kandydaci będą częściej wybierać umowę o pracę lub freelancing, który umożliwia wybranie najciekawszych zleceń i projektów.
- Większe zapotrzebowanie na najlepszych menedżerów.
- Duża liczba atrakcyjnych ofert zmotywuje pracowników do szukania lepszych miejsc pracy.
- Zgodnie z Polskim Ładem pracownicy pracujący zdalnie będą chronieni przez związki zawodowe.
- Dzięki nowym regulacjom pracownicy wykonujący pracę zdalnie będą mogli ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów (prąd, Internet).
- Według analityków pod koniec 2022 roku bezrobocie wyniesie ok. 5%.
Kogo potrzebują firmy i w jakich branżach zarabia się najlepiej?
Cyfryzacja oraz rozwój usług informatycznych i telekomunikacyjnych otworzy drzwi do kariery specjalistom z branży IT – programistom, administratorom sieci i baz danych, analitykom oraz grafikom komputerowym. Wynagrodzenia w tym sektorze sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie, co jest prawdziwym rekordem w porównaniu z innymi branżami.
Jakich fachowców brakuje? Deficyt obejmuje elektryków, elektromonterów, kolejarzy oraz pracowników budowlanych. Potrzebni są zarówno pracownicy do prac ogólnobudowlanych, jak i cieśle, spawacze, zbrojarze, betoniarze, tynkarze itp.
Dobrą wiadomością jest to, że znalezienie pracy nie powinno stanowić w tym roku problemu. Dodatkowo pracodawcy będą bardziej stawiali na rozwój kompetencji zatrudnionych pracowników, niż na ich zwalnianie.
Gdzie szukać pracy w 2022 roku?
W pierwszej kolejności warto odwiedzić portale z ofertami, np. Oferty pracy na gowork.pl. Atrakcyjne oferty znajdują się również w mediach i serwisach społecznościowych, szczególnie na grupach sieciujących przedstawicieli tych samych branż i zawodów. Nie zaszkodzi również przeglądanie gazet i stron z ogłoszeniami.
Jeśli masz na oku konkretną firmę dla której chcesz pracować, obserwuj jej profil w mediach społecznościowych (szczególnie na LinkedIn) oraz stronę internetową. Niektóre przedsiębiorstwa w pierwszej kolejności publikują oferty pracy „u siebie”. Ponadto w procesie rekrutacji, firmy korzystają równie ze swoich wewnętrznych baz danych, zatem nie zapomnij dodać CV lub uzupełnić formularz.
Oprócz obserwowania konta, żeby przyciągnąć uwagę pracodawcy możesz komentować posty firmy lub jej pracowników.