Blaszane płaszcze ochronne na izolacji, stosuje się w celu jej fizycznego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV a także dostępem wilgoci i innymi oddziaływaniami fizycznymi. Niektóre płaszcze wykonane są z blachy nierdzewnej, dzięki czemu obudowana w ten sposób instalacja posiada swój własny, ozdobny design.
Plus czy minus?
Istotną cechą płaszczy ochronnych w kształcie rur, jest znajdujące się na ich końcach żłobienie. W zależności od konstrukcji, może mieć ono formę dodatnią (żłobienie w postaci wypustki), bądź ujemną (charakterystyczny rowek). Pod tym względem, płaszcze ochronne mogą występować w dowolnej konfiguracji, zgodnie z zaleceniami Klienta.
Kolana segmentowe
Niektóre rodzaje płaszczy, muszą – ze względów technologicznych – posiadać odpowiednią konstrukcję, dopasowująca się np. do załamań. Mają one najczęściej postać kolan segmentowych, charakteryzujących się znormalizowanym kątem załamania, który wynosi zwykle 90, lub 45 stopni. Ze względu na normy instalacyjne, na rynku są dostępne w zasadzie tylko takie kolana. Rozwiązania o innym kącie złamania, zwykle zamawia się pod konkretną instalację.
Króćce i zaślepki
W przypadku niektórych instalacji izolacyjnych, projektanci zakładają ich stopniową rozbudowę o kolejne elementy. W takich przypadkach, stosuje się płaszcze ochronne na izolacji o konstrukcji króćca, który instaluje się najczęściej na różnego rodzaju trójnikach. Dzięki temu, instalację ta można nadal rozbudowywać, zachowując jednocześnie pełnię właściwości ochronnych wykonanego w ten sposób płaszcza.
Sposób mocowania
W przypadku większości płaszczy wykonanych w konstrukcji rurowej, standardowym rozwiązaniem są otwory mocujące pod blachowkręty. Zwykle są one wykonywane parami, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony elementu. Dzięki temu, poszczególne osłony mogą być ze sobą łatwo i stabilnie łączone.
Zróżnicowanie elementów ochronnych na izolację, umożliwia ich dobór pod konkretne rodzaje instalacji. Niemniej, niektórzy producenci płaszczy produkują je wyłącznie na zamówienie, zgodnie z dokumentacją techniczną obudowywanej struktury.