Jak pokazują statystyki, w roku 2017 ponad dwa i pół miliona Polaków miało problemy ze spłatą zobowiązań finansowych. Podpadnięcie w tzw. „spiralę zadłużenia”, z której nie sposób się wydostać, nie zawsze następuje wskutek naszej lekkomyślności lub niedbalstwa.
Utrata pracy i problemy ze znalezieniem nowej, kłopoty rodzinne lub zdrowotne to tylko niewielka część przyczyn prowadzących do powstania trwałych trudności finansowych – stanu, w którym (często pomimo usilnych starań) nie jesteśmy zdolni do uregulowania zadłużeń. Nawarstwienie się niespłaconych w terminie kredytów i pożyczek, niezapłacone czynsze, rachunki za prąd, gaz i Internet, alimenty czy grzywny; nieustanne telefony z pytaniami o termin oddania długu, ponaglania i w końcu wszczęte przez zniecierpliwionych wierzycieli postępowania egzekucyjne.
Wyjściem z takiej sytuacji może być złożenie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Upadłość konsumencka – wprowadzona w życie przepisami ustawy z dnia 31 marca 2009 roku – to instytucja, która przewiduje możliwość prowadzenia postępowania upadłościowego w stosunku do osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej) w przypadku zaistnienia niezawinionej niewypłacalności.
Celem postępowania jest uregulowanie sytuacji finansowej danej osoby w taki sposób, aby możliwe maksymalne zaspokojenie roszczeń wierzycieli nie odebrało dłużnikowi i jego rodzinie szansy na godne życie i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. W postępowaniu upadłościowym dochodzi do likwidacji części lub całości majątku dłużnika, a uzyskane w ten sposób środki zostają przeznaczone na spłatę wierzytelności. Jeśli nie wystarczy to do pokrycia zobowiązań, sąd ustali plan spłat. Warto pamiętać, że raty, na jakie rozłożone zostanie zadłużenie, muszą mieć ścisły związek z możliwościami zarobkowymi dłużnika i potrzebami jego rodziny, a część długu może nawet zostać całkowicie umorzona.
Dlatego tak ważne jest prawidłowe przygotowanie wniosku i odpowiednie prowadzenie postępowania. Czy upadłość konsumencka to jedyna droga do oddłużenia? Jakie korzyści, a jakie poświęcenia oznacza takie rozwiązanie? Kiedy sąd może oddalić nasz wniosek? Co w sytuacji, gdy w skład masy upadłościowej wejdzie nasz dom lub mieszkanie? Wszystkie zagadnienia związane upadłością konsumencką warto przestudiować już na profesjonalnych serwisach prawniczych lub z wykwalifikowanym prawnikiem.