Usługi rzeczoznawcy majątkowego nieruchomości

Ustalenie wartości rynkowej nieruchomości jest zadaniem trudnym, ale niezbędnym w wielu różnych sytuacjach – choćby wtedy, gdy zamierzamy ją sprzedać lub przekazać w darowiźnie. Za każdym razem, gdy zamierzamy zdecydować się na taką transakcję, zaleca się skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który jako jedyny podmiot w Polsce posiada uprawnienia do wyceny nieruchomości na rynku.

Usługi rzeczoznawcy majątkowego nieruchomości

Istnieje szereg usług, które świadczy rzeczoznawca majątkowy w zakresie nieruchomości. Przede wszystkim, zadaniem takiej osoby jest ustalenie wartości rynkowej danej nieruchomości, która odzwierciedla panujące na rynku ceny, warunki i trendy. Rzeczoznawca majątkowy jest osobą niezależną, nie reprezentuje on żadnej z zainteresowanych transakcją stron, działa zgodnie z zasadami etyki zawodowej.

Rzeczoznawca majątkowy posiada uprawnienia do wyceny nieruchomości oraz przedstawienia jej wyników w formie opinii o wartości lub operatu szacunkowego (czyli wiążących prawnie dokumentów potwierdzających proces szacowania danej nieruchomości). Dokumenty te są niezbędne w celu potwierdzenia wartości nieruchomości przed bankiem, czy urzędem, a także podczas transakcji kupna i sprzedaży. Operat zawiera między innymi wskazanie podstaw prawnych prowadzonych czynności, identyfikację czynników wpływających na ceny, omówienie toku obliczeń oraz uzasadnienie wyniku końcowego.

Rzeczoznawca majątkowy wycenia różnego rodzaju nieruchomości. Posiada uprawnienia do wyceny nieruchomości mieszkalnych (m.in. lokale, domy), jak i niemieszkalnych (m.in. biurowych, produkcyjnych, magazynowych). Przedmiotem jego usług są objęte również nieruchomości niezabudowane, których wartość zależy m.in. od ustaleń przedstawionych w opracowaniach planistycznych.

Kiedy należy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy nieruchomości jest osobą, do której w wielu przypadkach będziemy musieli zwrócić się o pomoc i dokładną wycenę naszego domu lub mieszkania, aby mogła ona w sposób zgodny z prawem dojść do skutku (m.in. w procesie zabezpieczania wierzytelności kredytodawcy w banku lub w rozliczeniach podatkowo – skarbowych z urzędem skarbowym).

Wycena usług rzeczoznawcy majątkowego jest indywidualna i odrębna dla każdego klienta. Zależy między innymi od rodzaju nieruchomości, celu wyceny, czy też szczególnych cech nieruchomości.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.wycenawlodarczyk.pl.

Poprzedni artykułIdealny druk na etykiecie
Następny artykułKlauzule abuzywne w kredytach frankowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj