Kolor frontów szuflad, drzwi szafek to ważne elementy stołu warsztatowego, ale z pewnością niekluczowe. Tutaj liczy się przede wszystkim stabilność, odpowiednia nośność, która zapewnia komfort codziennej pracy.
Stoły warsztatowe — czym powinny się charakteryzować?
Stoły robocze to często podstawowa przestrzeń pracy w przeróżnych warsztatach i maszynach. Stół ślusarski powinna wyróżniać solidna konstrukcja, także ergonomiczna budowa. Nie ma jednak jednego uniwersalnego modelu. Na życzenie klienta powinien zostać on uzupełniony o funkcjonalności, które liczą się przy konkretnym rodzaju pracy, jaki przy takim stole ma być wykonywany. Kluczowe dla wszystkich modeli stołów warsztatowych cechy to z kolei:
- stabilność i solidność wykonania, ma ona bowiem ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy i wygody wykonywania poszczególnych prac przy takim stole,
- wytrzymałość, która gwarantuje, że stół nawet przy pracy ciężkimi przedmiotami, materiałami przez długi czas zachowa swoją funkcjonalność,
- odpowiednio duża powierzchnia robocza — powinna mieć ona szerokość i głębokość, która zapewnia wygodne wykonywanie konkretnych zadań; do tego blat powinien być gładki i odporny na zarysowania.
- odporność na środki chemiczne — dodatkowe zabezpieczenia są ważne na przykład, jeśli planujesz pracować przy stole np. z substancjami chemicznymi.
Nośność blatu i co jeszcze?
Solidny blat o grubości około 40 mm to z pewnością dobry wybór. Drewniane, bukowe drewno gwarantuje dobrą nośność, trwałość i wytrzymałość. Można go pokryć dodatkowo gumą ryflowaną lub blachą. Wszystko zależy o tego, jaki rodzaj prac zamierzasz na nim wykonywać. Niektóre stoły ślusarskie mają dodatkowe funkcje, takie jak schowki na narzędzia, półki na akcesoria czy miejsce na przechowywanie części zamiennych i tego typu rozbudowa z pewnością w wielu przypadkach bardzo się przydaje, ponieważ wpływa na komfort codziennej pracy, pozwala utrzymać porządek w warsztacie, a pracujący ma wszystkie niezbędne mu narzędzia pod ręką. W kontekście codziennej pracy i jej efektywności z pewnością istotnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest system mocowania umożliwiający trzymanie obrabianego materiału w miejscu (imadła, przyciski zaciskowe).
Stół ślusarski i stół warsztatowy — o co warto je uzupełnić?
Wybór elementów, o które rozbudowujesz stół, jest w dużej mierze uzależniony od twoich konkretnych potrzeb, a także budżetu. Obecnie producenci stołów ślusarskich i warsztatowych oferują rozbudowany system modułów, obić blatu, imadeł, zawieszek, nadstawek itd. Z tego zestawu warto wybrać te rozwiązania, które realnie wpływają na komfort twojej pracy.