Car sharnig – nowa usługa transportowa w Polsce

Wynajęcie samochodu na minuty za pomocą aplikacji na smartfonie? Dla niektórych brzmi to nieco niewiarygodnie, lecz obecność car sharingu na polskim rynku jest faktem. Usługa polegająca na współdzieleniu aut jest już bardzo dobrze znana na świecie.

Car sharing – największe zalety

Popularność car sharingu na świecie nie jest dziełem przypadku. Usługa ta traktowana jest przede wszystkim jako doskonała alternatywa dla publicznego transportu. Ponadto jest to bardzo wygodne rozwiązanie – dostęp do auta na określony czas nie oznacza konieczności wywiązywania się z szeregu obowiązków. Kierowca nie musi tankować i serwisować auta czy opłacać składek na ubezpieczenie – tym zajmuje się firma wynajmująca pojazdy. Nie sposób nie wspomnieć też o aspekcie ekonomicznym – są sytuacje, gdy wynajęcie samochodu na minuty jest bardziej opłacalne niż korzystanie z własnego auta.

Car sharnig – niemłoda idea w nowoczesnej odsłonie

Car sharing nie jest wymysłem funkcjonujących współcześnie firm. Idea współdzielenia aut znana była już w latach 40-tych XX w. Narodziła się w Szwajcarii, lecz wówczas pozostała tylko teorią. Pod koniec lat 60-tych powrócili do niej Holendrzy, wprowadzając w Amsterdamie system Witkar. Podobne programy zaczęły wtedy funkcjonować m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii. Obecnie do rozwoju usługi znacząco przyczyniły się nowoczesne technologie.

Car sharing na rynku polskim

W Polsce car sharing pojawił się niedawno, bo w 2016 r. Po raz pierwszy tego typu rozwiązanie zaproponowano mieszkańcom Krakowa. Aktualnie na rodzimym rynku działa ok. 20 firm oferujących samochody w systemie współdzielonym, np. PANEK CarSharing. Ogromny potencjał, jakim odznacza się omawiania usługa, sprawia, że wydłuża się lista miast, w których można wynająć auto na minuty. Gdynia, Wrocław, Warszawa czy wspomniany Kraków to przykłady tych ośrodków. Na razie car sharing dostępny jest w największych polskich miastach, lecz firmy działające w branży planują poszerzenie działalności także o mniejsze ośrodki miejskie.

Poprzedni artykułOC dla firmy
Następny artykułWezwanie do zapłaty – kiedy można je otrzymać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj