Wezwanie do zapłaty – kiedy można je otrzymać?

Zobaczyłeś wezwanie do zapłaty w swojej skrzynce? Najpewniej oznacza to, że nie wszystkie zobowiązania zostały spłacone w terminie. Wezwanie tego rodzaju to pierwszy krok wierzyciela do polubownego uregulowania zadłużenia.

To jak sprawa potoczy się dalej, zależy wyłącznie od nas. Radzimy więc jak podejść do wezwania do zapłaty i jakie kroki warto podjąć.

Jak duże są długi Polaków?

Niespodziewane wydatki, utrata pracy, czy też pogorszenie stanu zdrowia mogą wpłynąć na nasz brak płynności finansowej, co z kolei może się przełożyć na niemożność spłacenia bieżących zobowiązań. A jak się okazuje, Polacy bardzo często korzystają z takich usług jak pożyczka pozabankowa oraz kredyt. Dług konsumentów wynosi już prawie 80 miliardów złotych, a średnia kwota zadłużenia na osobę to ponad 27 tysięcy złotych.

Zalegać możemy także z innymi opłatami. Pamiętajmy również o bieżących rachunkach za prąd, media, internet, a także za abonament oraz o racie leasingu. Zapomnienie bądź umyślne unikanie uregulowania zapłaty może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Ponaglenie do zapłaty obejmuje tak samo takie produkty finansowe, jak pożyczka chwilówka, czy też kredyt.

Czym jest wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty ma formę pisma, które otrzymujemy najczęściej na nasz adres korespondencyjny, jak też drogą internetową. Podobnie jak wszystkie inne monity ma on postawy prawne, wynikające z artykułu 187 kodeksu cywilnego, mówiącego o pierwszym etapie mediacji.

Na dokumencie muszą znaleźć się takie informacje jak nasze dane osobowe oraz dane wierzyciela. Do wezwania powinna być również dołączona kopia umowy, która stanowi potwierdzenie naszych obowiązków względem wierzyciela. Dokument zawiera również pełną kwotę, jaką musimy zapłacić, czyli z doliczonymi już odsetkami oraz z wyznaczonym terminem, którego powinniśmy się trzymać.

Czy wezwanie do zapłaty niesie ze sobą poważne konsekwencje

Wiele osób, które widzą wezwanie do zapłaty, może być przerażone, że zaraz w ich mieszkaniu pojawi się komornik, aby zabrać ich majątek. W takim przypadku uspokajamy. Wezwanie do zapłaty nie jest jednoznaczne z rozpoczętą egzekucją komorniczą. To naprawdę to dopiero jedne z pierwszych kroków do rozpoczęcia z nami mediacji na temat naszego zadłużenia.

Kiedy otrzymujemy tego rodzaju wezwanie, może nasz dług rozwiązać polubownie i bez ingerencji żadnych urzędów, czy też sądów. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć poważnych problemów – spłaćmy podaną kwotę jak najszybciej. Jeśli brakuje nam w tej chwili gotówki, dobrym rozwiązaniem będzie także skontaktowanie się z instytucją, gdzie mamy dług.

Poprzedni artykułCar sharnig – nowa usługa transportowa w Polsce
Następny artykułOgniwa i baterie trakcyjne i ich regeneracja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj