Koniec roku kalendarzowego w wielu krajach zbiega się z końcem roku podatkowego. Nie inaczej jest w Holandii. I choć na złożenie deklaracji podatkowej w holenderskim urzędzie skarbowym masz 5 lat, to najlepszy okres na rozliczenie jest od 1 marca do 30 kwietnia. Chcesz wiedzieć, dlaczego i jak przejść przez rozliczenie podatku w Holandii bez problemów? Przeczytaj i sprawdź.
Rozliczenie podatku z Holandii, a meldunek
Kluczowe, jeśli chodzi o rozliczenie podatków, jest miejsce Twojego meldunku. Jeśli w danym roku pracowałaś/łeś w Holandii i jesteś tu zameldowany cały rok, sprawa jest prosta. Składasz deklarację i czekasz na rozliczenie z urzędu.
Sytuacja komplikuje się, gdy pracowałaś/łeś w Holandii, tutaj uzyskałeś cały dochód, a na stałe masz meldunek w innym państwie, np. w Polsce. Wówczas musisz wykazać, że poza Holandią nie miałaś/łeś żadnego dochodu. Niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o dochodach z kraju zameldowania.
Podobnie będzie, gdy przez kilka miesięcy byłaś/łeś zameldowany w Holandii, a pozostałą część roku w innym kraju. Wówczas Twoim obowiązkiem również jest dostarczenie do Belastingdienst (holenderski odpowiednik urzędu skarbowego) zaświadczenia, czy i jaki dochód uzyskałaś/łeś poza Holandią.
Ważne!
Aby mieć prawo do pełnego zwrotu podatku w Holandii, minimum 90% Twoich dochodów w danym roku podatkowym muszą stanowić dochody holenderskie. W przypadku, gdy zarobiłeś 1000 euro, a posiadasz meldunek w Polsce, Twój dochód z Polski nie może przekroczyć 100 euro (10% zarobionego przez Ciebie 1000 euro).
Jeśli polski dochód jest wyższy niż 10% całego Twojego dochodu, to niestety nie przysługują ci w Holandii wszystkie ulgi. Mimo to w dalszym ciągu musisz się z podatku w Holandii rozliczyć. W takiej sytuacji zapewne uzyskasz mniejszy zwrot albo niestety będzie trzeba dopłacić. Dopłaty zazwyczaj nie są wysokie.
Ponadto, jeśli byłeś w Holandii zameldowana/y tylko czasowo, a holenderski dochód to min. 90% Twojego całego dochodu, to w danym roku podatkowym ulgi przysługują ci tylko za te miesiące, kiedy fizycznie tam przebywałaś/eś i pracowałaś/eś.
Dokumenty do rozliczenia podatku w Holandii
Do rozliczenia podatku z Holandii urząd potrzebuje od Ciebie kilku dokumentów i informacji. Potrzebne będą:
- jarografy, czyli karty pracy od każdego pracodawcy,
- Twoje dane osobowe,
- informacje o partnerze, dzieciach do 12 roku życia pozostających na Twoim utrzymaniu,
- zaświadczenia o kosztach leczenia, nauki,
- informacje, czy posiadasz kredyt hipoteczny,
- zaświadczenie o dochodach z zagranicy, jeśli nie jesteś zameldowany w Holandii przez cały rok,
- wysokość dochodu uzyskanego poza Holandią.
Pomogą one w ustaleniu, jakie ulgi Ci przysługują.
Zaświadczenie o dochodach a rozliczenie podatku z Holandii
Zaświadczenie, niezbędne do prawidłowego rozliczenia podatku z Holandii, uzyskasz, jeśli rozliczysz się z podatku w Polsce. Aby to zrobić, w Urzędzie Skarbowym składasz PIT-36 i załącznik ZG. ZG to poświadczenie dochodu zagranicznego. Co ważne, jeśli cały Twój dochód pochodzi z zagranicy, w Polsce rozliczasz się jedynie w celach informacyjnych. Uzyskane zaświadczenie o dochodach z Polski wysyłasz następnie do Belastingdienst tradycyjną pocztą (to jedyna droga). Nie ma możliwości wysłania go drogą mailową czy dodania jego skanu jako załącznik w elektronicznym formularzu.
Dokumenty złożone i co dalej?
Kiedy złożysz deklarację, pozostaje czekać na decyzję urzędu w sprawie zwrotu podatku. Otrzymasz ją pocztą na wskazany adres korespondencyjny.
Adres i dane swojego rachunku bankowego zgłaszasz zawsze oddzielnie. Oficjalny czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi od 3 miesięcy do 3 lat, natomiast jeśli rozliczysz się między 1 marca a 30 kwietnia, to zwrot powinien być wypłacony do 1 lipca.
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Ci proces rozliczenia podatku w Holandii. Jeśli potrzebujesz wsparcia lub masz pytania, z pomocą przyjdzie Ci polskojęzyczne biuro rachunkowe w Holandii i Natalia Dawiec, która zaprasza do kontaktu.