Jeszcze do niedawna, obecność dużych firm zatruwających środowisko była czymś standardowym i – co ciekawe – przez nikogo niezauważalnym. Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom, istnieje możliwość oczyszczania struktury gruntu z różnych zanieczyszczeń.
Fenol w ziemi. Jak ją oczyścić?
Kilka dni temu Państwowa Służba Hydrogeologiczna, rozpoczęła prace terenowe, których istotą było rozpoznanie zanieczyszczenia fenolem i innymi, niebezpiecznymi substancjami. Jeszcze kilka lat temu były one emitowane do środowiska przez jedną z lokalnych firm zabezpieczających podkłady kolejowe. Proces ten miał jeszcze jedno, istotne znaczenie: miał on doprowadzić do zabezpieczenia lokalnych, podziemnych źródeł wodonośnych.
Etapy procesu
1. Kartowanie hydrogeologiczne – jest to zbiór czynności, których zadaniem jest określenie położenia zwierciadła wody w zbiornikach podziemnych, a także możliwości ich optymalnego wykorzystania. W ramach tego etapu, badana jest również wydajność źródła, dlatego bardzo istotne są tutaj wiercenia hydrogeologiczne.
2. Modelowanie przepływu wód – jest to etap, który jest swoistą pochodną powyższej analizy. Na jego podstawie, można określić, jak wewnątrz gruntu przepływają wody gruntowe i jak zabezpieczyć je, przed oddziaływaniem niebezpiecznych substancji chemicznych.
3. Zabezpieczenie punktów czerpania wody – żeby w/w modelowanie miało jakikolwiek sens, konieczne jest zabezpieczenie wszystkich, znajdujących się w okolicy punktów czerpania wody. Dotyczy to zwłaszcza tych punktów, które nie posiadają własnej dokumentacji wykonawczej. W ich przypadku, ustalenie wydajności źródła i jego głębokości jest bardzo utrudnione.
Dopiero na podstawie wyżej wymienionych analiz, będzie można zastosować odpowiednie środki usuwania i neutralizacji szkodliwych substancji chemicznych. Możliwa będzie też analiza szybkości usuwania chemikaliów, poprzez naturalne procesy zachodzące w gruncie.
Podsumowanie
To tylko jeden przykład, potwierdzający tezę, że wiercenia hydrogeologiczne odgrywają istotną rolę, nie tylko w kontekście pomiaru podziemnych zbiorników wodnych, ale też ich zabezpieczenia.