Druk wielkoformatowy jest doskonałą opcją na przykład do produkcji różnego rodzaju reklam umieszczanych na bilbordach czy witrynach sklepowych Obecnie powstają coraz to nowe opcje takiego druku, które cechują się różnymi właściwościami. Warto więc poznać najpopularniejsze jego zachowanie.
Solwentowe wydruki wielkoformatowe
Koszty produkcji są tutaj dość niskie, a sam druk jest wytrzymały na różnorodne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg i Słońce). Jednak sama jakość wydruku nie jest doskonała, a użyte produkty nie są do końca bezpieczne dla środowiska. Druk solwentowy sprawdza się do produkcji reklam umieszczanych na:
- samochodach,
- plandekach samochodowych,
- materiałach billboardowych,
- tablicach informacyjnych,
- banerach reklamowych o długim czasie ekspozycji.
Szerokie możliwości stosowania i wysoka dostępność sprawiają, że druk solwentowy jest bardzo popularny. Sama technika wydruku oparta jest zaś na tuszach rozpuszczalnikowych, które wnikają w strukturę podgrzewanego materiału. Warto też wiedzieć, że w zakresie wielkoformatowego druku solwentowego wyróżnia się (na podstawie używanych tuszy i głowic) druk:
- twardy – mniej dokładny ale bardziej wytrzymały,
- miękki – nazywany często ekologicznym, nie zawsze potrafi przetrwać kilka lat.
Wydruki wielkoformatowe UV
W tej technice tusze utrwala się za pomocą promieni UV, co daje naprawdę wysoką jakość wydruku, a także umożliwia drukowanie w kolorze białym. Druk UV można zastosować na materiałach takich jak:
- szkło,
- płyty laminowane,
- płyty warstwowe,
- drewno.
Jakość druku jest wyższa w porównaniu do solwentowego, zbliżona nawet do precyzyjnych wydruków fotograficznych. Do zalet wydruków UV można zaliczyć to, że mogą one odbywać się na materiałach płaskich i transparentnych oraz różnych nietypowych materiałach podkładowych.
Sprawdź ofertę na wydruki wielkoformatowe w mieście Warszawa
Wielkoformatowy druk lateksowy
Jest on najbardziej ekologicznym rodzajem druku wielkoformatowego. Metoda wydruku lateksowego jest dość nowa, a opiera się ona na używaniu pigmentowych tuszy wodnych. Warto zaznaczyć, że gotowe wydruki są bezpieczne dla ludzi i środowiska (są nieagresywne i bezwonne), mogą więc znaleźć się np. w szpitalach, przychodniach, czy żłobkach i szkołach, mogą być nawet dopuszczone one do kontaktu z żywnością. Wydruk techniką lateksową może zostać użyty lub wyeksponowany od razu po procesie produkcji – nie ma tutaj potrzeby „leżakowania”, jak na przykład w przypadku czasu niezbędnego na odparowanie rozpuszczalnikowych farb solwentowych. Widać więc wyraźnie, że każdy z rodzajów druku posiada swoje cechy charakterystyczne i wybór techniki zależy od tego, co i w jakim celu chce się wydrukować.