Chmura dla firm, czyli niezbędny element rozwoju przedsiębiorstwa!

chmura dla firm czyli niezbedny elementrozwoju przedsiebiorstwa

Digitalizacja procesów biznesowych to proces, który ma miejsce wszędzie, niezależnie od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Obecnie szereg spraw administracyjnych i urzędowych także realizowanych jest drogą elektroniczną. Doskonałym tego przykładem jest konieczność posiadania przez płatników składek ZUS profilu na PUE. A to jest jedynie kropla w morzu, jeśli chodzi o wykorzystywanie technologii cyfrowych w prowadzeniu swojego biznesu. Jaką role w tym wszystkim odgrywa chmura obliczeniowa dla firm? I dlaczego staje się ona elementem niezbędnym dla rozwoju przedsiębiorstwa?

Czym jest chmura dla firm?

Kiedy patrzymy na wirtualizację współczesnego świata, to chmura obliczeniowa jest pojęciem, które pojawia się bardzo szybko, ponieważ stanowi obecnie podstawę szeroko pojętej rewolucji cyfrowej. To właśnie rozwiązania chmurowe umożliwiają firmom błyskawiczny rozwój, bez konieczności ponoszenia olbrzymich kosztów związanych z zapleczem technologicznym. Jak to jest możliwe?

Dzieje się tak dlatego ponieważ chmura dla firm i ogólnie wszystkie rozwiązania chmurowe, to usługa, która pozwala wykorzystywać określoną moc obliczeniową i przestrzeń dyskową w sposób wirtualny. Tym samym nie trzeba kupować drogiego sprzętu i budować całej infrastruktury IT. Wszystko to leży po stronie dostawcy usługi, a ona sama jest realizowana zazwyczaj na zasadzie indywidualnej umowy oraz opłaty abonamentowej lub opłaty za wykorzystane zasoby chmury (PAYG – pay as you go).

chmura dla firm czyli niezbedny elementrozwoju przedsiebiorstwa

Zalety przejścia na model chmurowy

Jak w praktyce wygląda korzystanie z usługi chmury dla firm i dlaczego warto wdrażać tego typu rozwiązanie? Wybierając cloud computing, firma zyskuje praktycznie od razu tyle mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej, ile potrzebuje. Nie musi kupować serwerów, tworzyć całej infrastruktury, ani zatrudniać personelu do jej obsługi. Wszystko dzieje się zdalnie – szybko i prosto.

Co najważniejsze, rozwiązania chmurowe dla firm oferowane przez profesjonalnych dostawców to gwarancja:

 • bezpieczeństwa procesów:
  • ochrona przed cyberzagrożeniem
  • zabezpieczenie danych przed utratą (backup w chmurze, replikacja)
  • bezpieczna lokalizacja fizyczna serwerów chmurowych (ochrona przed zjawiskami atmosferycznymi, niepożądanym działaniem osób trzecich itp.)
  • ciągłość dostępu do zasobów przedsiębiorstwa (redundancja telekomunikacyjna i energetyczna obiektów)
 • elastyczność chmury obliczeniowej (dostosowanie mocy i przestrzeni do aktualnych potrzeb, co pozwala optymalizować koszty prowadzenia działalności)
 • profesjonalne wsparcie (wykwalifikowani specjaliści ICT)

Rozwiązania chmurowe dla firm pozwalają na realizację praktycznie wszystkich cyfrowych procesów biznesowych, łącznie z zarządzaniem usługami, produkcją i stanami magazynowymi oraz kontaktem z klientami czy prowadzeniem kadr i księgowości przedsiębiorstwa.

Chmura dla firm może być wirtualnym centrum danych, miejscem tworzenia kopii zapasowych, czy platformą do realizacji procesów biznesowych za pomocą maszyn wirtualnych. Dostęp do chmury obliczeniowej jest w pełni zdalny i może być realizowany praktycznie z każdego miejsca z dostępem do sieci internetowej. Jest to zatem rozwiązanie nowoczesne, skalowalne i niezwykle ekonomiczne, otwierające możliwość rozwoju cyfrowego każdej firmie, bez względu na jej wielkość czy kapitał, jakim dysponuje.

Poprzedni artykułCo powinna zawierać etykieta logistyczna?
Następny artykułPodatki VAT w Niemczech – co warto wiedzieć przed rejestracją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj