Flota transportowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Transport jest aktualnie jedną z najpotężniejszych gałęzi przemysłu. Za jego pomocą każdy z nas może przewieźć określony asortyment w dowolne miejsce. Istnieje sporo odmian i typów transportu, a mianowicie powietrzny, morski czy lądowy. Nie ma co ukrywać, że najczęściej jednak możemy spotkać się z tym ostatnim występującym pod różnymi postaciami.

Skupmy się wyłącznie na transporcie drogowym. Pomimo tego, że jesteśmy w stanie przewieźć nim stosunkowo niewielkie ilości towaru, to i tak jest on motywem przewodnim transportu. Pojazdy ciężarowe charakteryzują się tym, że dojadą wszędzie, czego nie można powiedzieć o pociągach, promach czy samolotach.

Flota pojazdów transportowych

Określone firmy przewozowe posiadają swoje konkretne floty, które są przedstawiane w ich ofercie. Żyjemy jednak w czasach, w których jednostki spedycyjne są w stanie zaoferować nam praktycznie każdy typ samochodu przewozowego w zależności od gabarytu i specyfikacji naszego towaru.

Dla najmniejszych asortymentów przeznacza się z reguły pojazdy członowe lub busy. Ich ładowność wynosi przeważnie do dwóch ton, a powierzchniowo są w stanie przewieźć do 12 palet standardowych. Nieco większym pojazdem jest już samochód ciężarowy. Da sobie radę z dwa razy większą liczbą palet niż poprzedni rodzaj, jednak palety te mogą być już zdecydowanie cięższe, a ich łączna masa może wynieść nawet do kilkunastu ton.

Dopiero w tym miejscu zaczynają się pojazdy, które często określane są jako tiry. Ciągniki siodłowe są zdecydowanie najczęstszą opcją spotykaną na drogach, a to wszystko dzięki ich dużej ładowności i możliwości przepinania przyczep. Maksymalna waga przewożonego towaru może w tym wypadku sięgać aż 33 ton. Coraz częściej firmy transportowe oferują przewóz towarów pojazdami nienormatywnymi, czyli takimi, których występowanie w teorii nie jest dopuszczalne na drogach publicznych. Na taki przewóz konieczne jest oczywiście odpowiednie pozwolenie.

Wady i zalety transportu drogowego

Trzeba przyznać, że transport tirem różnego rodzaju towarów posiada sporo zalet. Nie ma co ukrywać, że występują w nim też wady, jednak jest ich zdecydowanie mniej. Sporą zaletą jest możliwość dojazdu w każde miejsce docelowe i organizowanie tras w taki sposób, aby towary były dostarczane do kilku punktów odbioru jeden po drugim. Pamiętajmy również, że nie wszędzie widnieje możliwość przewozu kolejowego czy morskiego. W takim wypadku przewóz tirem jest jedynym rozwiązaniem. Generuje także najmniejsze koszty i do jego realizacji nie trzeba zbyt wiele załatwiania.

Odnośnie wad trzeba powiedzieć, że nie zawsze towary są w stanie dojechać na czas w miejsca docelowe. Spowodowane jest to awariami sprzętu, korkami czy niekiedy przykrymi wypadkami.

Transport w zależności od ładunku

Jako korzystający z usług transportowych klienci, mamy do wyboru nie tylko rodzaj samochodu z floty, ale także sposób przewozu względem ładunku. Najczęściej spotykanymi są ładunki neutralne, do których używa się zwykłych przyczep.

Oprócz nich, możemy napotkać się jeszcze na ładunki chłodnicze, niebezpieczne, ciężki i sypkie. Każdy z tych rodzajów musi być przewożony w odpowiedni sposób z uwzględnieniem podstawowych warunków bezpieczeństwa.

Poprzedni artykułCo powinieneś wiedzieć o chmurach – najlepsze chmury dla firm
Następny artykułOpakowania kartonowe – jak je dopasować do swoich potrzeb?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj