Tłumacz przysięgły – do czego jest potrzebny?

Przeprowadzka za granicę, studia w innym kraju, a może zakup samochodu poza Polską? W każdej z tych sytuacji pojawia się konieczność przetłumaczenia dokumentów potrzebnych nam do załatwienia różnego rodzaju spraw. Tak samo jest w momencie zatrudnienia w firmie obcokrajowca lub zawarcia umowy z zagranicznym kontrahentem. Tłumacz przysięgły to osoba, która zajmuje się dokładnym i bardzo szczegółowym przekładem dokumentów o zróżnicowanym charakterze. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czym wyróżnia się tłumaczenie przysięgłe?

Sam termin i wszystkie czynności odnoszą się do dokumentów mających moc prawną. Ich waga jest zatem spora, co wiąże się z koniecznością niezwykle dokładnego przekładu. Tłumaczenie przysięgłe jest wykonywane wyłącznie przez osoby, które zdały egzamin państwowy i uzyskały uprawnienia nadawane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Muszą one nie tylko perfekcyjnie znać dany język, ale również rozumieć specyfikę danej dziedziny, np. prawa. Sam przekład dotyczy zarówno treści, jak i wszelkich innych elementów znajdujących się na dokumencie. Mowa m.in. o symbolach, pieczątkach oraz podpisach.

W jakich sytuacjach korzystamy z pomocy tłumacza?

Tłumacz przysięgły bardzo często zajmuje się przekładem pism urzędowych, takich jak akty urodzenia, akty stanu cywilnego oraz akty notarialne, w tym testamenty. Osoby, które szukają pracy za granicą mogą potrzebować tłumaczenia posiadanych certyfikatów, dyplomów oraz innych dokumentów świadczących o odbyciu kursu lub szkolenia. W innych przypadkach, związanych np. ze studiami, niezbędny będzie przekład świadectw szkolnych lub dyplomu ukończenia studiów.

Jeśli chodzi o sferę biznesową, tłumaczenie przysięgłe dotyczy umów o pracę, umów B2B, a także umów kupna-sprzedaży. Często tłumaczy się też dowody rejestracyjne pojazdów, dokumentację medyczną, zwolnienia lekarskie, polisy ubezpieczeniowe oraz różnego typu dokumenty finansowe.

Szukasz dobrego tłumacza przysięgłego? Zapraszamy: tłumacz przysięgły Kraków

Poprzedni artykułJak zapewnić wysoką jakość obrazu podczas transmisji online?
Następny artykułZałożenie spółki – o czym musisz pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj