Sprzedaż przez Amazon – o czym należy pamiętać?

biuro-rachunkowe-amazon

Niezaprzeczalne zalety sprzedaży na Amazon przyciągają na tę platformę setki sklepów e-commerce, poszukujących metod na rozwój i dotarcie do nowych grup odbiorców. Jednak wraz z rosnącymi możliwościami, rosną także wyzwania księgowe, podatkowe i logistyczne. Sprzedając na Amazonie, musimy przede wszystkim pamiętać o odmiennych obowiązkach podatkowych dla różnych form realizacji zamówień – FBA i FBM. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśnimy najważniejsze kwestie sprzedażowe i podatkowe, przypisane platformie Amazon.

Sprzedaż na Amazon – dwa modele wysyłkowe

Konsekwencje podatkowe krystalizują się zgodnie z wybranym modelem logistycznym na Amazon – FBA oraz FBM. W modelu Fulfillment by Amazon, sprzedawca z Polski nie musi się zajmować samodzielną wysyłką towaru, ani tym bardziej prowadzeniem magazynu. Właściciel sklepu internetowego korzysta z przestrzeni magazynowej Amazon, skąd nastąpi rozesłanie towaru do różnych krajów europejskich. Przedsiębiorca e-commerce zajmuje się pozyskiwaniem klientów, a Amazon przejmuje na siebie całą resztę związaną z wysyłką, oraz zarządzaniem reklamacjami i zwrotami. FBA to usługa płatna, skierowana przede wszystkim do niewielkich sklepów internetowych, które nie posiadają własnego magazynu. Możliwość natychmiastowego dotarcia do klientów z Niemiec i innych państw UE, dla wielu polskich przedsiębiorców okazała się strzałem w dziesiątkę. Alternatywą dla dropshippingu FBA pozostaje FBM – Fulfillment by Merchant. W tym modelu to sklep internetowy odpowiada za wszystkie sprawy logistyczne, a Amazon bacznie się temu przygląda i natychmiast wyłapuje potknięcia. FBM musi stać się procesem dopasowanym do rygorystycznych norm platformy Amazon. W dłuższym terminie oferuje natomiast znaczne oszczędności na prowizji i innych opłatach, jakie uiszczają firmy działające w modelu FBA.

Sprzedaż przez Amazon a VAT

Wybór modelu logistyki na Amazon determinuje metodę rejestracji i rozliczeń VAT. Sprzedaż przez Amazon a VAT to relacja oparta na przepisach podatkowych kilku krajów UE. Jeśli Twój sklep internetowy działa w modelu FBA, masz obowiązek rejestracji jako płatnik VAT we wszystkich krajach, gdzie Amazon posiada magazyny z Twoim towarem. Rozliczenia podatkowe, gromadzenie dokumentacji, terminy składania deklaracji – to wszystko pozostaje zależne do indywidualnej polityki danego państwa. Wyczekiwanym uproszczeniem stało się wprowadzenie procedury VAT-OSS, dającej możliwość rozliczenia w ramach jednej deklaracji składanej w polskim urzędzie. Dzięki VAT-OSS dokonasz szybkiego rozliczenia transakcji sprzedaży z państwami, które nie zostały objęte siecią magazynów Amazon. Nie ma już konieczności rejestracji jako podatnik VAT w tych państwach. W przypadku modelu FBM, nigdy nie zachodzi potrzeba rejestracji jako płatnik VAT w krajach, do których prowadzona jest wysyłka towarów z Polski. Wszelkie rozliczenia następują za pośrednictwem polskich organów podatkowych.

Biuro rachunkowe Amazon

Zdajemy sobie sprawę z poziomu złożoności kwestii księgowych w handlu na Amazon. Dlatego biuro rachunkowe Amazon, dostępne pod linkiem www.inito.pl, oferuje kompleksową pomoc przedsiębiorcom z branży e-commerce w zakresie rozliczeń VAT w różnych państwach członkowskich. Warto zapoznać się z ofertą INITO, która generuje oszczędności czasu i pieniędzy. Korzystając z oferty stworzonej przez biuro rachunkowe Amazon INITO, masz gwarancję poprawności wysyłanych deklaracji, dostępu do aktualnej wiedzy podatkowej oraz wsparcia doradczego ze strony doświadczonych specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here