Sprzedaż przez Amazon – o czym należy pamiętać?

biuro-rachunkowe-amazon

Niezaprzeczalne zalety sprzedaży na Amazon przyciągają na tę platformę setki sklepów e-commerce, poszukujących metod na rozwój i dotarcie do nowych grup odbiorców. Jednak wraz z rosnącymi możliwościami, rosną także wyzwania księgowe, podatkowe i logistyczne. Sprzedając na Amazonie, musimy przede wszystkim pamiętać o odmiennych obowiązkach podatkowych dla różnych form realizacji zamówień – FBA i FBM. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśnimy najważniejsze kwestie sprzedażowe i podatkowe, przypisane platformie Amazon.

Sprzedaż na Amazon – dwa modele wysyłkowe

Konsekwencje podatkowe krystalizują się zgodnie z wybranym modelem logistycznym na Amazon – FBA oraz FBM. W modelu Fulfillment by Amazon, sprzedawca z Polski nie musi się zajmować samodzielną wysyłką towaru, ani tym bardziej prowadzeniem magazynu. Właściciel sklepu internetowego korzysta z przestrzeni magazynowej Amazon, skąd nastąpi rozesłanie towaru do różnych krajów europejskich. Przedsiębiorca e-commerce zajmuje się pozyskiwaniem klientów, a Amazon przejmuje na siebie całą resztę związaną z wysyłką, oraz zarządzaniem reklamacjami i zwrotami. FBA to usługa płatna, skierowana przede wszystkim do niewielkich sklepów internetowych, które nie posiadają własnego magazynu. Możliwość natychmiastowego dotarcia do klientów z Niemiec i innych państw UE, dla wielu polskich przedsiębiorców okazała się strzałem w dziesiątkę. Alternatywą dla dropshippingu FBA pozostaje FBM – Fulfillment by Merchant. W tym modelu to sklep internetowy odpowiada za wszystkie sprawy logistyczne, a Amazon bacznie się temu przygląda i natychmiast wyłapuje potknięcia. FBM musi stać się procesem dopasowanym do rygorystycznych norm platformy Amazon. W dłuższym terminie oferuje natomiast znaczne oszczędności na prowizji i innych opłatach, jakie uiszczają firmy działające w modelu FBA.

Sprzedaż przez Amazon a VAT

Wybór modelu logistyki na Amazon determinuje metodę rejestracji i rozliczeń VAT. Sprzedaż przez Amazon a VAT to relacja oparta na przepisach podatkowych kilku krajów UE. Jeśli Twój sklep internetowy działa w modelu FBA, masz obowiązek rejestracji jako płatnik VAT we wszystkich krajach, gdzie Amazon posiada magazyny z Twoim towarem. Rozliczenia podatkowe, gromadzenie dokumentacji, terminy składania deklaracji – to wszystko pozostaje zależne do indywidualnej polityki danego państwa. Wyczekiwanym uproszczeniem stało się wprowadzenie procedury VAT-OSS, dającej możliwość rozliczenia w ramach jednej deklaracji składanej w polskim urzędzie. Dzięki VAT-OSS dokonasz szybkiego rozliczenia transakcji sprzedaży z państwami, które nie zostały objęte siecią magazynów Amazon. Nie ma już konieczności rejestracji jako podatnik VAT w tych państwach. W przypadku modelu FBM, nigdy nie zachodzi potrzeba rejestracji jako płatnik VAT w krajach, do których prowadzona jest wysyłka towarów z Polski. Wszelkie rozliczenia następują za pośrednictwem polskich organów podatkowych.

Biuro rachunkowe Amazon

Zdajemy sobie sprawę z poziomu złożoności kwestii księgowych w handlu na Amazon. Dlatego biuro rachunkowe Amazon, dostępne pod linkiem www.inito.pl, oferuje kompleksową pomoc przedsiębiorcom z branży e-commerce w zakresie rozliczeń VAT w różnych państwach członkowskich. Warto zapoznać się z ofertą INITO, która generuje oszczędności czasu i pieniędzy. Korzystając z oferty stworzonej przez biuro rachunkowe Amazon INITO, masz gwarancję poprawności wysyłanych deklaracji, dostępu do aktualnej wiedzy podatkowej oraz wsparcia doradczego ze strony doświadczonych specjalistów.

Poprzedni artykułMarketing w branżach sezonowych – pozycjonowanie czy Google Ads?
Następny artykułJak zwiększyć sprzedaż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj