Jak zapewnić wysoką jakość obrazu podczas transmisji online?

Dla wielu osób jakość obrazu nie jest najważniejsza, liczy się dla nich to, aby dobrze mogli słyszeć osobę prowadzącą streaming. Pomimo tego, że to właśnie dźwięk ma kluczowe znaczenie, warto dołożyć starań, aby transmisja internetowa dobrze też prezentowała się w przypadku wizji. Jak podnieść jakość obrazu? Co zrobić, aby transmisje internetowe zyskały pod tym względem? Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

To, jak finalnie będzie prezentować się jakość obrazu podczas streamingu zależy od kilku kwestii – kamery, używanego oprogramowania, ustawień, oświetlenia oraz tła. W szczególności warto zwrócić uwagę na oświetlenie, w zależności od jakości kamerki może ono pomóc lub zaszkodzić w trakcie transmisji. Także spore znaczenie ma tło. Choć w najmniejszym stopniu od tej kwestii zależy jakość obrazu, to ma spory wpływ na to, jak uczestnicy odbiorą prowadzącego oraz cały streaming video live.

W artykule zostaną omówione najważniejsze elementy, czyli oświetlenie i kamera. Wskazówki znajdujące się w tekście będą przydatne dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak zrealizować profesjonalny streaming.

Odpowiedniej jakości kamera

Na rynku dostępnych jest wiele kamer, przez co wybór odpowiedniej z nich może być problematyczny. Jak znaleźć model dopasowany do naszych potrzeb? W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie parametry oferuje platforma do spotkań, na której prowadzone są transmisje. Dobrze też jasno określić, czy kamera będzie potrzebna wyłącznie do nagrywania materiałów, czy także do realizacji transmisji na żywo.

Warto pamiętać, że w większości przypadków porównywanie parametrów, takich jak rozdzielczość albo ilość klatek na sekundę, nie do końca jest niezawodną metodą. Na jakość obrazu mają wpływ także inne czynniki w tym, chociażby jasność obiektywu. Taka informacja nie znajduje się w parametrach, dlatego też dobrym pomysłem jest obejrzenie testów porównawczych bądź w razie możliwości przeprowadzenie własnych.

Wybierając kamerę, warto przyjrzeć się szerokości kąta widzenia. Ten czynnik pozwala swobodnie filmować dwie osoby, grupę lub pokazać całe pomieszczenie. Węższy kąt będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy pokazywać tła i tego, co znajduje się za nami w pokoju.

Dobre oświetlenie to podstawa

Oświetlenie jest jednym z najistotniejszych parametrów, który ma ogromny wpływ na jakość obrazu. W trudnych warunkach (czytaj niedoświetlonych pomieszczeniach) często kamera zmniejsza ilość klatek na sekundę, a to przekłada się na gorszą płynność obrazu oraz przyczynia się do pojawienia szumów. Z tego powodu w większości przypadków lepiej trzymać się zasady mówiącej, że im więcej światła, tym lepiej.

W teorii najlepiej sprawdza się naturalne światło, jednak należy pamiętać, że większość transmisji online ma miejsce w pomieszczeniach. W takich przypadkach okno nie rozwiąże problemu, ponieważ nie jest ono zapewnić równomiernego oświetlenia w całym pokoju. Dlatego też lepiej postawić na zewnętrzne oświetlenie.

Poprzedni artykułNie daj się oszustowi
Następny artykułTłumacz przysięgły – do czego jest potrzebny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj