Szkolenie z zarządzania projektami – czy warto korzystać ze szkoleń?

Szkolenie z zarządzania projektami - czy warto korzystać ze szkoleń?

Dobrze wyszkolony lider projektu często ma o wiele większą wartość dla firmy od wszystkich pracowników, którzy realnie podejmują działania realizacyjne w jego ramach. Jest to oczywiście bardzo odważna teza, ale wielu praktyków zauważa, że zwłaszcza w większych zespołach i przy bardzo złożonych projektach, jakość jego wykonawców poddawana jest działaniu praw statystyki, tutaj liczą się najlepsi. Innymi słowy, jeśli ma się dziesięć zespołów realizujących konkretne zadania projektowe, dwa z nich zawsze będą się wyróżniać na plus, dwa będą trochę zawodzić czy też pracować słabiej, a sześć niczym się nie wyróżni. W razie potrzeby w miejsce krytyczne można rzucić ten zespół, który się wyróżnia. Szef jest zawsze jeden, więc jeśli zdarzyłoby się, że to on jest nieadekwatny do zadania, efekty bardzo ucierpią.

Doświadczenie a kompetencje

Zarządzanie projektami to w dużej mierze sztuka postępowania i kompetencje miękkie związane z bezpośrednim zarządzaniem ludźmi. Niektórych kompetencji interpersonalnych nie da się nauczyć i żadne szkolenie nic tu nie da. Tym niemniej, szkolenie z zarządzania projektami jest w stanie zredukować wiele wad jednostki ludzkiej, która została rzucona na front zarządzania projektami.
Zarządzanie projektami jest bowiem działaniem wyjątkowo interdyscyplinarnym oraz specyficznym, co powoduje budzące zdziwienie wśród laików, jest to przerzucanie liderów projektów pomiędzy dobitnie różnymi branżami. Ktoś, kto odpowiadał za budowę stacji metra, może w kolejnym roku tworzyć oprogramowanie dla instytucji państwowej, a potem kierować połączeniem się dwóch banków. Każdy projekt jest bowiem mechanizmem o stosunkowo podobnych cechach i kiedy realizuje się zadania, zdobywa się doświadczenie pozwalające na wykrywanie zdarzeń zagrażających projektowi oraz zdobywa się kompetencje związane z ich zażegnywaniem. Szkolenia z zakresu zarządzania projektami są tylko namiastką, ale bardzo funkcjonalną namiastką doświadczenia z różnymi zdarzeniami, jakie mogą mieć miejsce.

Wsparcie informatyczne

We współczesnym zarządzaniu projektami duże znaczenie ma wykorzystywanie narzędzi informatycznych. W ramach szkoleń te kwestie są mocno poruszane, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie wsparcia informatycznego praktycznie we wszystkich aspektach realizacji projektów. Jest to gigantyczne ułatwienie pracy, ponieważ narzędzia informatyczne pozwalają wizualizować wiele zagadnień i to, co żmudnie było kiedyś rozpisywane na wielkich tablicach, dzisiaj powstaje w rzeczywistości wirtualnej i może być swobodnie modyfikowane w celu uzyskania najlepszych rezultatów. Co więcej, narzędzia informatyczne są w stanie przyspieszyć i niejednokrotnie poprawić pracę lidera projektu poprzez automatyczne wyliczanie ścieżek krytycznych i identyfikowanie elementów ryzyka, dzięki czemu sytuacje łatwe do przeoczenia migają czerwoną lampką.
Jakość zarządzania projektem to często czynnik krytyczny powodzenia wszystkich działań, więc można oszczędzać na wszystkim, ale nie na szkoleniach dla osób niezastąpionych w projekcie.

Poprzedni artykułCzym jest dziedzictwo ustawowe?
Następny artykułSerwerownia w małej firmie – najczęściej popełniane błędy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj