Serwerownia w małej firmie – najczęściej popełniane błędy!

Serwerownia w małej firmie - najczęściej popełniane błędy!

Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu firm bez dostępu do nowoczesnych urządzeń elektrycznych i teleinformatycznych. Pozytywnie wpływają one na optymalizację pracy oraz znacznie ją ułatwiają. Niestety z każdym kolejnym urządzeniem pojawia się problem jego ulokowania. Podczas, gdy duże firmy nie mają kłopotów z miejscem, tak małe i średnie przedsiębiorstwa muszą szanować każdy metr kwadratowy i rozwiązać problemy związane z rozmieszczeniem urządzeń teleinformatycznych.

Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu firm bez dostępu do nowoczesnych urządzeń elektrycznych i teleinformatycznych. Pozytywnie wpływają one na optymalizację pracy oraz znacznie ją ułatwiają. Niestety z każdym kolejnym urządzeniem pojawia się problem jego ulokowania. Podczas, gdy duże firmy nie mają kłopotów z miejscem, tak małe i średnie przedsiębiorstwa muszą szanować każdy metr kwadratowy.

Istnieje wiele sposób na taką organizację urządzeń, aby zajmowały jak najmniejszą ilość oraz żeby były one łatwo dostępne. Bardzo często firmy sięgają po tego typu rozwiązanie przez co zyskują cenną przestrzeń biurową oraz ułatwiają pracę pracownikom odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury sieciowej.

Przyjrzyjmy się 6 najczęściej popełnianym błędom przez małe i średnie firmy w organizacji urządzeń teleinformatycznych.

Błąd 1 – zakup za małej szafy bez zapasu miejsca na przyszłe urządzenia

Każda firma musi od czegoś zacząć. Jednak już od początku jej funkcjonowania warto inwestować w odpowiednią organizację urządzeń teleinformatycznych. Ciągły rozwój i postęp w świecie informatycznym powoduje, że liczba urządzeń mających poprawiać wydajność pracy w firmie, będzie cały czas wzrastać. Dlatego podstawowa zasada brzmi, aby wybierać takie szafy na urządzenia serwerowe i inne, które umożliwiają dokładanie sprzętu wraz z rozwojem firmy. Mówiąc prościej, jeśli na początku zostanie zakupiona szafa tylko pod bieżące urządzenia, może się okazać że jej wymiana będzie konieczna już po pół roku, co generuje dodatkowe koszty.

Błąd 2 – słabe chłodzenie, brak klimatyzacji, odprowadzenia ciepła i wentylatorów sterowanych termostatem

Przegrzewanie urządzeń w szafie oznacza gorszą wydajność ich pracy oraz większe ryzyko awarii. Dlatego każda szafa powinna zawierać:

  • wentylator do szafy RACK lub panel kilku wentylatorów
  • termostat do wentylatorów szafy RACK

Jedynie zapewniając odpowiednią temperaturę w granicach 22 – 25 stopni Celsjusza możliwe jest skuteczne zapobieganie przegrzaniu urządzeń. Nie bez znaczenie pozostaje wilgotność powietrza, która powinna wynosić średnio 45%. Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność znacznie zwiększa awaryjność urządzeń. O oba wyżej wymienione parametry zadbają dobre wentylatory oraz termostat.

Błąd 3 – bałagan w okablowaniu, brak etykiet, losowe kolory kabli

Wraz z liczbą nowych urządzeń wzrasta ilość kabli. Nieodpowiednie ich uporządkowanie w szafie typu RACK sprawi, że każda konieczność odłączenia jakiegokolwiek urządzenia będzie wiązało się z wielogodzinną próbą dojścia, „który kabel był od czego”. Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie ułożenie kabli już od samego początku tworzenia serwerowni. Pomogą w tym organizery do kabli oraz specjalne panele do szafy serwerowej RACK.

Błąd 4 – zakup otwartej szafy, gdy trzeba ograniczyć dostęp

Każdy właściciel firmy wie jak ważna jest serwerownia oraz jak wiele danych zawiera. Dlatego bardzo ważne zabezpieczenie jest urządzeń serwerowych przed fizycznym dostępem osób trzecich. W tym przypadku pomocne mogą okazać się wiszące szafy RACK typu sejf. Spełniają one wszystkie funkcje standardowych szaf, jednak wyposażone są w solidną i grubą obudowę oraz drzwi z dwyryglowym zamkiem, który skutecznie chroni przed włamaniem.

Błąd 5 – brak zasilania awaryjnego

Niezakłócana praca serwera i urządzeń w nim zawartych to podstawa funkcjonowania każdej firmy. Dlatego warto zadbać o system zabezpieczający w przypadku zakłóceń w dostawie energii elektrycznej. W szafach Rack bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasilacz UPS. Pozwala on nie tylko na nieprzerwaną pracę serwerowni, ale także zabezpiecza drogi sprzęt przed uszkodzeniem.

Błąd 6 – zakup listwy bez zabezpieczenia antyprzepięciowego

Dobra listwa zasilająca powinna zawierać od 6 do 8 gniazd, być właściwie umiejscowiona i co najważniejsze powinna chronić sprzęt przed uszkodzeniami. Takie cechy posiada jedynie sprawdzony sprzęt dobrych marek. Możemy do niego zaliczyć listwy zasilające Rack. Gwarantują one bezpieczeństwo przeciwprzepięciowe na wysokim poziomie. Średnio są one w stanie chronić sprzęt przed mocą około 3500W.

Jeżeli masz potrzebę uzyskania pomocy w zakresie projektowania pomieszczenia serwerowego lub doboru odpowiednich urządzeń możesz skorzystać z pomocy doświadczonego pracownika sklepu internetowego szafyrack.pl – dostawcy szaf serwerowych i teleinformatycznych typu RACK 19” i 10” marki RACK SYSTEMS. Dzięki wiedzy eksperta w tej dziedzinie nie powielisz błędów innych firm i zyskasz w tym zakresie.

Poprzedni artykułSzkolenie z zarządzania projektami – czy warto korzystać ze szkoleń?
Następny artykułDiabeł ubiera się u Prady. Jak złowić odzieżowe okazje cenowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj