Operator suwnicy – zarobki, wymagania i niezbędne uprawnienia

Suwnice to urządzenia dźwignicowe, których obsługą zajmować się mogą wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Będą to więc operatorzy suwnic, którzy z pozytywnym wynikiem ukończą kurs. Jakie jeszcze wymagania powinni spełnić, by móc pracować na tym stanowisku? Na jakiej wielkości zarobki mogą liczyć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Czym zajmuje się operator suwnic?

Do głównych zadań osoby obsługującej urządzenia suwnicowe (suwnicowego) należeć będzie właśnie ich bieżąca eksploatacja, z precyzyjną obsługą urządzenia chwytającego na czele. Tu mowa głównie o haku, ale nie tylko. Operatorzy suwnic powinni umieć obsługiwać także różnego rodzaju zawiesie oraz trawersy. Ponadto suwnicowi zajmować się będą przemieszczaniem ładunków w pionie oraz poziomie. Do ich zadań należeć będzie także kontrola stanu technicznego suwnicy oraz osprzętu.

W związku z tym jednak, że suwnice mogą różnić się sposobem sterowania, konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień do ich obsługi. Te zdobyć można podczas specjalistycznego kursu, który można odbyć obecnie w wielu miastach w Polsce. Podczas zajęć szkoleniowych można zdobyć nie tylko cenną wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną w zakresie obsługi urządzeń dźwignicowych Kurs kończy się egzaminem wewnętrznym (teoretycznym i praktycznym przed organizatorem kursu) oraz egzaminem zewnętrznym zdawanym przed komisją powołaną przez terenowy oddział Urzędu Dozoru Technicznego (w skrócie: UDT). Uprawnienia nadawane przez UDT dotyczyć mogą obsługi suwnic sterowanych z poziomu roboczego (II S, w tym obsługiwanych bezprzewodowo), sterowanych z kabiny (I S), jak również suwnic specjalistycznych. Aby przekonać się o tym, jakie suwnice może obsługiwać ich operator, warto zajrzeć na stronę głównego producenta w branży, firmy Konecranes.

Kto może zostać operatorem suwnic?

Aby można było w ogóle myśleć o rozpoczęciu kursu na operatora suwnic, spełnić należy kilka niezbędnych wymagań. Kandydat na suwnicowego powinien być przede wszystkim osobą pełnoletnią, posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe, ma cieszyć się dobrym zdrowiem ogólnym oraz powinien wyróżniać się dobrą sprawnością psychoruchową. Do tego powinien wyróżniać się także ponadprzeciętną koordynacją ręka – oko i szybko reagować wówczas, gdy wystąpi jakakolwiek sytuacja niebezpieczna dla zdrowia lub życia. Osoba zajmująca się obsługą suwnic z wciągnikiem linowym lub suwnic z wciągnikiem łańcuchowym powinna wyróżniać się też umiejętnością przewidywania różnych sytuacji. Do obowiązków osób starających się o nabycie uprawnień operatora suwnicy należy też pozytywne przejście badań ogólnych oraz psychotechnicznych.

Gdzie znajdzie pracę suwnicowy?

Osoby posiadające uprawnienia do pracy jako operatorzy suwnic z powodzeniem znajdą pracę w niemal każdej gałęzi przemysłu. W jakich konkretnie miejscach będą mogli podjąć zatrudnienie? Z pewnością będą to hale produkcyjne, hurtownie, magazyny, place przeładunkowe, a nawet złomowiska czy porty. Zatrudnienia jako suwnicowy warto szukać wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie skorzystanie z różnego rodzaju urządzeń dźwignicowych. Suwnice wśród tych maszyn wiodą absolutny prym, a popyt na zatrudnienie dobrych, wysoko wykwalifikowanych suwnicowych, stale rośnie. Z pewnością warto więc zainteresować się zdobyciem uprawnień na obsługę urządzeń suwnicowych. Udział w kursie może okazać się świetnym pomysłem i może stworzyć doskonałe warunki do rozwoju oraz zapewnienia sobie czy swojej rodzinie w miarę stabilnej finansowo przyszłości.

Ile zarabia operator suwnicy?

Osoba zajmująca się obsługą suwnic nie może narzekać na słabe zarobki. I choć ich wysokość może się różnić w zależności od regionu Polski, a najwyższe będą w największych miastach, średnia miesięczna wypłata operatora urządzeń dźwignicowych, w tym suwnic z wciągarkami czy wciągników elektrycznych, wynosić będzie około 4000 zł brutto. Zarobki jednak kształtować się mogą od około 3440 zł brutto do nawet około 5280 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia suwnicowego zależeć będzie też od stażu pracy oraz doświadczenia w branży.

Oczywiście osoby posiadające uprawnienia do obsługi urządzeń dźwignicowych z powodzeniem znajdą też pracę za granicą. Zarobki w Niemczech, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii czy Holandii będą zdecydowanie wyższe. Operatorzy suwnic pracujący w tych krajach mogą liczyć na stawkę godzinową już od 65 zł netto. Do tego najlepsi suwnicowi będą wynagradzani także atrakcyjnymi premiami czy dodatkami pozapłacowymi.

Poprzedni artykułCo zrobić w przypadku awarii kasy fiskalnej?
Następny artykułKilka sposobów na zarabianie przez Internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj