Regulamin pracy – jak powinien wyglądać?

Zatrudnianie pracowników wiąże się z wieloma obowiązkami – nie tylko wypłacaniem im pensji. Pracodawca musi określać harmonogram pracy, przeprowadzać określone szkolenia BHP, a także wysyłać swoich specjalistów na okresowe badania medycyny pracy. Jednym z obowiązków pracodawcy jest również przygotowanie regulaminu pracy. Jak on powinien wyglądać?

Na wstępie zaznaczymy, że nie musisz samemu sporządzać takiego regulaminu. Obowiązkiem pracodawcy jest posiadanie takiego dokumentu i zaznajomienie go z pracownikami. Wykonawcą może być zewnętrzne doradztwo prawne dla firm, które zna wszystkie aspekty stworzenia ważnego regulaminu. Warto jednak, żebyś i tak wiedział co powinno być w nim zawarte!

Co powinien przede wszystkim zawierać taki regulamin?

Przede wszystkim pamiętaj, że regulaminy dla pracowników mogą mieć różne formy w zależności od zatrudnienia i miejsca wykonywania pracy. Inny jest regulamin dla pracowników produkcji, a inny obowiązuje osób zatrudnionych w biurze. Wszystkie muszą jednak potwierdzić znajomość regulaminu własnoręcznym podpisem, podczas podpisywania umowy o pracę.

Regulamin powinien zawierać informacje związane z godzinami wykonywania pracy, jej charakterem, kwestiami bezpieczeństwa oraz postępowania w przypadku ewentualnego wypadku. Pracownik potwierdzając znajomość regulaminu zaznajamia się też z obowiązującymi w firmie przepisami BHP. Na regulamin składa się również kwestia związana z bezpieczeństwem, obsługą maszyn biurowych czy technicznych, dodatkami itd.

Czy to wszystko?

W regulaminie pracownik powinien znaleźć również swoje prawa i obowiązki. Ma wytyczone informacje na temat dni wolnych, organizację czasu pracy, przerw i podobnych. W przypadku łamania regulaminu każdy pracownik powoła się na niego w czasie batalii sądowej – warto o tym pamiętać!

Nie zwlekaj więc i stwórz (przy pomocy specjalistów) bardzo dobry regulamin pracy dla Ciebie i Twoich pracowników. W ten sposób na pewno zyskasz w oczach swojej kadry i zabezpieczysz się w razie ewentualnej kontroli.

Poprzedni artykułGniazdko elektryczne – jakie dobrać do salonu?
Następny artykułJak uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj